Jak se daří 8smičce, zóně pro umění, po více než ročním fungování? Co přináší Humpolci a jak se vede malá regionální kulturní instituce? Povídaly jsme si s její ředitelkou Marcelou Strakovou.
Na dálnici D1, na půl cesty mezi Prahou a Brnem se v bývalé továrně na sukno nachází zóna pro umění 8smička, jejímž zřizovatelem je humpolecký Nadační fond 8smička. „Projekt konverze bývalé textilky na kulturní centrum iniciovali Bára & Zdeněk Rýznerovi ve spolupráci s širším okruhem humpoleckých obyvatel, podnikatelů, odborníků i přátel,“ uvádí se na webových stránkách 8smičky. Projekt je ojedinělý v tom, že je financován výhradně ze soukromých peněz společností Hranipex z iniciativy podnikatele Zdeňka Rýznera a jeho manželky Báry.
Když jsem přijela do 8smičky jedno sobotní letní odpoledne, děti jsem dala na odpolední rodinnou dílnu a s Marcelou jsme si sedly k rozhovoru. Shodou okolností se připravoval pravidelný kurz kresby v plenéru, který je mezi místními oblíbený. Protože byl déšť na spadnutí, Marcela během našeho rozhovoru operativně vyřešila náhradní místo na nedalekém hradě Lipnice. Zdálo se, že v 8smičce není nic problém. Tým je sehraný, výstavy a další bohatý program navštěvované a knihy z nakladatelství 8smička opakovaně vyprodané. Náš rozhovor přerušil hlučný projev Zdeňka Rýznera, který v knihkupectví agitoval návštěvníky ke koupi knih, které považuje za jakési sběratelské fetiše. „Zdeněk tuhle drzou evangelizaci dělá rád. Jsme vlastně jen my dva, kdo takto návštěvníky zahrnuje všetečnými dotazy. Po ostatních zaměstnancích tohle chtít nemůžu,“ komentovala s úsměvem Marcela.
Celý rozhovor Kateřiny Přidalové, publikovaný 26. 7. 2019 na webu KreativníČesko.cz, najdete zde.