14. 5. — 15. 5.

Půda a prach (Ostrava) – konference

Publikováno 11. 5. 2026

Pomůžeme odpovědět na otázky, proč se významná část současného umění obrací k půdě, rostlinám a živočichům spjatým s regenerací krajiny. Program k výstavě Půda a přátelé a 10. výročí PLATO v Ostravě.

Napadlo vás se podívat, co se děje přímo pod vašima nohama? Půda je místo, se kterým jsme bezprostředně spjatí, a přesto o něm víme podezřele málo. Co se děje pod zemí, když na ní jednoduše stojíme, sedíme nebo ji vůbec nevnímáme? Víte, že půda je stejně neprobádaný prostor jako oceán? Půda bude brzy tím, co rozhodne o našem přežití, je tedy politickým prostorem současnosti. Pojďme se společně podívat, jak může půda ovlivnit naši nejbližší i vzdálenější budoucnost a klimatickou krizi.

Konference rozvíjí témata naší aktuální výstavy Půda a přátelé. Vybrané příspěvky přístupně a poutavě představí nejen současnou teorii půdy, ale především její propojení s praxí. Zaměříme se na to, jak se uplatňují některé obnovitelné zemědělské způsoby hospodaření, například agrolesnictví, syntropické zemědělství, permakultura, a jak funguje tzv. soil food web. Připomeneme také nebezpečí zastaralých zemědělsko-chemických technologií a ukážeme, jak nesprávné a vytěžující hospodaření s lesy přispívá k rychlému vysoušení krajiny a degradaci půdy, odpařování vody z povrchu Země a jejímu oteplování.

Kdy a kde: 14. a 15. 5. 2026, PLATO, Ostrava

Podrobnosti