Culturenet.cz
Vážení přátelé,

přinášíme Vám nejnovější aktuality webu Culturenet.cz.

Váš Institut umění
Granty/stipendia
Olomoucký kraj - Program podpory kultury - výzva v r. 2019 - 2. kolo

http://nno.ecn.cz/, 27. května 2019

Z dotačního programu Program podpory kultury v Olomouckém kraji v roce 2019 je možné žádat o finanční podporu kulturních aktivit různých typů pořádaných fyzickými i právnickými osobami zejména v následujících oblastech: pořádání kulturních akcí (např. koncerty či divadelní představení, folklorní festivaly, výchovné koncerty, festivaly a přehlídky, akce k výročím), podpora aktivit neprofesionálních kulturních a uměleckých sdružení, tvůrčí aktivity související s územím kraje, umělecká činnost místních autorů, výstavní a galerijní činnost, literární a audiovizuální tvorba, vydávání a překlady odborné a umělecké literatury, kulturní periodika, dokumentární díla zaměřená na kraj, historii, současnost a na jeho obyvatele, původní tvorba odrážející život v kraji, kulturně-vzdělávací činnost, mj. přednášky, workshopy, semináře a konference, reprezentace a propagace kraje, např. na kulturních akcích nadregionálního významu, celorepublikového charakteru nebo v zahraničí.

Olomoucký kraj - Program na podporu obnovy drobného majetku v oblasti kultury - výzva v r. 2019

http://nno.ecn.cz/, 27. května 2019

Z dotačního programu Program na podporu obnovy drobného majetku v oblasti kultury v Olomouckém kraji v roce 2019 je možné žádat o finanční podporu drobných akcí a projektů neinvestičního charakteru, které zkvalitňují, podporují a rozvíjí kulturní a společenské dění v obcích a městech, a posílí tak kvalitu života občanů Olomouckého kraje (např. vybavení knihoven, kulturních sálů, apod.).

NROS - grantová výzva Občanská společnost

www.nros.cz, 27. května 2019

Ve spolupráci s Nadačním fondem ŠKODA AUTO vyhlašujeme grantovou výzvu Občanská společnost. Výzva je zaměřena na podporu komunitního života Mladoboleslavska prostřednictvím veřejně prospěšných projektů, které budou rozvíjet a navazovat na místní tradice, přinášet inovace, inspiraci, podněty a povedou k rozvoji a zkvalitnění života občanů.

Rezidence
Garage Gallery Karlin - Open Call 2019

Garage Gallery Karlin, 28. května 2019

Garage Gallery Karlin vyhlašuje pro léto 2019 Open Call rezidenci a následně výstavu v prostorách galerie v srpnu 2019.

Rezidence Eyebeam (USA) - výzva pro ty, kteří se zabývají dopadem technologií na společnost

https://www.eyebeam.org, 27. května 2019

Tématem rezidenčního programu, který organizuje platforma Eyebeam v New Yorku, jsou v roce 2020 „podmínky odmítnutí“. Rezidence je určená pro umělce, badatele, kreativce a další, kteří zkoumají dopady technologií na společnost skrze umění.

Rezidence GMEA (Francie) - výzva pro hudebníky

www.gmea.net, 27. května 2019

Centrum GMEA (National Center of Musical Creation of Albi-Tarn), jež patří k předním organizacím na podporu hudební produkce ve Francii, vypisuje výzvu pro hudební soubory a hudebníky, kteří mají zájem o pětidenní rezidenci v období od ledna do června 2020.

Příležitosti
Pět odpovědí aneb Jaký chcete obsah Kreativního Česka?

Lucie Ševčíková, 30. května 2019

Podobu Kreativního Česka můžete tvořit i vy.

Hledáme teenagery

www.idu.cz, 29. května 2019

Je ti 16 až 19 let? Zajímáš se o kulturu? Domluvíš se anglicky? Zajímá nás, jak trávíš volný čas, co je pro tebe důležité, co tě zajímá a co tě trápí.

Výzva pro nadšence do inovací, řemesel a tvoření všeho druhu! Maker Faire Prague hledá dobrovolníky.

Make more a Maker Faire Prague, 28. května 2019

Maker Faire Prague je festival kutilů, inovátorů a tvůrců všeho druhu. Zapojte se s námi do jedinečné oslavy tvořivosti, nahlédněte do produkce, zapojte se do organizace workshopů a dalšího programu a získejte zkušenosti z organizace akce pro 10 000 návštěvníků.

NRW KULTURsekretariat - výzva k účasti na mezinárodním programu

https://www.nrw-kultur.de/en/home/#/, 28. května 2019

Mezinárodní návštěvnický program, organizovaný pod záštitou NRW KULTURsekretariat, vypisuje výzvu pro umělce, kurátory a další kulturní profesionály, kteří mají zájem poznat kulturní scénu v Severním Porýní-Vestfálsku.

Jaká jsou aktuální témata v oblasti kultury, jež by se měla řešit na evropské úrovni?

http://voicesofculture.eu, 27. května 2019

Platforma Voices of Culture vybízí kulturní organizace a profesionály, aby vyplnili dotazník, ve kterém identifikují aktuální klíčová témata v oblasti kultury, jenž by měla být diskutována na evropské úrovni.

Voices for Culture - výzva k diskuzi o otázce rovnosti pohlaví v kultuře

http://voicesofculture.eu, 27. května 2019

Platforma Voices for Culture vybízí instituce a kulturní profesionály, kteří se zabývají tématem rovnosti pohlaví, aby se zúčastnili diskuzního setkání v Praze, jehož výsledky budou následně předloženy Evropské komisi.

Dobrovolníci pro Meeting Brno WANTED!

Meeting Brno, 27. května 2019

Chcete spojit příjemné s užitečným? Pojďte nám pomoct v sobotu 1. 6. 2019 na akci Pouť smíření.

Česká expozice Pražského Quadriennale hledá dobrovolníky/ce

CAMPQ, 26. května 2019

Léto, ostrov, divadlo. Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru. A v něm jeden (skoro letní) tábor vesmírných rozměrů. Chceš si ho s náma taky užít? Ještě je čas, protože stále hledáme spolupracovníky!

Akce
Jiráskův Hronov 2019 - nabídka seminářů

NIPOS Newsletter 5/2019, 30. května 2019

Doporučujeme pohybové semináře. Ty budou letos dva: Seminář NON s Michalem Hechtem pro ty, kteří se jeho semináře v posledních třech letech účastnili, a seminář U s Jurajem Benčíkem - jediným slovenský hercem, který se dostal až do Cirque du Soleil.

Tanec v kulturní politice ČR - konference

Taneční aktuality o. p. s., 29. května 2019

Akce se koná 3. června 2019 v Galerii HAMU. Smyslem je vyslovit a pojmenovat klíčovou problematiku oboru v aktuálním stavu, zjistit možnost konsenzu odborníků v zásadních bodech, které by pak bylo možné tlumočit odborům pro tvorbu strategie kulturní politiky.

Aleš Čermák: Země se chvěje - otevřená výzva

Plzeň 2015, zapsaný ústav, 29. května 2019

Program OPEN A.i.R. pod záštitou Plzeň 2015 vyhlašuje otevřenou výzvu pro účast na workshopu a performativní dílně, kterou povede umělec Aleš Čermák. Projekt je třetí částí série Země se chvěje, která začala v roce 2015 v rámci Pražského Quadriennale.

Střední Evropa čte a diskutuje! Paseka, Getting, Miksó, Morys-Twarowski (11. června 2019)

www.idu.cz, 29. května 2019

Literární večer s účastníky Visegrádského programu rezidenčních pobytů pro spisovatele (VLRP). Hosty letošní jarní sezóny jsou prozaik, publicista, dramatik a kulturní organizátor Peter Getting (SK), historik Michael Morys-Twarowski (PL), literární historik Péter Miksó (HU) a básník Hynek Paseka (CZ).

Found in Translation? - konference

Institut pro studium literatury , 28. května 2019

Institut pro studium literatury srdečně zve na mezinárodní konferenci Found in Translation? - Estetické a sociokulturní funkce literárního překladu v Evropě mezi lety 1890-1939, pořádanou Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR a IPSL, která se koná 30. a 31. 5. 2019 v pražském Rakouském kulturním fóru.

SoundCzech - Skills: Česká centra

https://www.soundczech.cz/, 27. května 2019

Chystáte se vyjet do zahraničí a rádi byste navázali spolupráci s Českými centry? Právě vám je určena panelová diskuse neformálního charakteru pro hudebníky a hudební profesionály. Vstup zdarma na základě registrace.

Publikace
Beton, Břasy, Boletice: Praha na vlně brutalismu - publikace

https://eobchod.cvut.cz/, 28. května 2019

Architektura brutalismu se stala v posledních letech jedním z ústředních témat, přitahujících zájem odborné i laické veřejnosti. Svou barvitostí a autentičností upoutává a v pozitivním i negativním slova smyslu provokuje. Kniha se věnuje fenoménu a různým polohám této architektury v Praze, kde brutalismus a s ním spřízněné projevy získaly velmi širokou škálu nezaměnitelných, svébytných podob.

Stalo se
Umělci Šmardu neznají, mají ho za králíka z klobouku

https://www.novinky.cz/, 30. května 2019

Většina umělců, které Právo oslovilo, kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu nezná a pochybuje, že ministerstvo zvládne.

Babiš vyloučil konec koaliční vlády, roztržku s ČSSD nechce

ČTK, 30. května 2019

Premiér Andrej Babiš (ANO) vyloučil konec koaliční vlády ANO a ČSSD kvůli aktuální situaci kolem ministerstva kultury. Roztržku se sociální demokracií nechce. Pokud předseda ČSSD Jan Hamáček, se kterým bude dnes hovořit, nezmění názor, navrhne prezidentovi Michala Šmardu jako nástupce Antonína Staňka (oba ČSSD) na ministerstvu kultury. Babiš to dnes řekl v rozhovoru na serveru Blesk.cz.

Vzbura v Národnom divadle v Prahe. Vstúpia zamestnanci do štrajku?

https://dennikn.sk/, 30. května 2019

Národné divadlo v Prahe prežíva v týchto dňoch veľmi turbulentné obdobie. Niektorí zamestnanci zvažujú možnosť štrajku, hoci zatiaľ navonok nič v tomto zmysle nie je oficiálne deklarované. Mala by mu najskôr predchádzať štrajková pohotovosť, aby nemohol byť postup protestujúcich právne spochybňovaný. Zamestnanci v otvorenom liste adresovanom riaditeľovi Národního divadla Janovi Burianovi zatiaľ len sformulovali 31 otázok. List podpísalo viac ako tristo zamestnancov, ktorí vyjadrili touto formou znepokojenie nad súčasnou “kritickou situáciou”. Signatármi sú aj riaditeľka opery Silvia Hroncová, umelecký riaditeľ Petr Kofroň, hudobní riaditelia Jaroslav Kyzlink a Andreas Sebastian Weiser, sólisti, dirigenti, členovia orchestra, zboru a ďalší.

IDU uzavřelo spolupráci s Ostravským divadelním archivem

www.idu.cz, 29. května 2019

Výměna informací zpřesní mapování divadelní kultury.

Začala demolice části ostravských jatek. Místo nich vyroste kulturní centrum

https://www.denik.cz/, 29. května 2019

Obří kleště stavebního stroje se v sobotu zakously do části ostravských jatek. Dolů šly stěny i střecha jedné z budov tvořících takzvaná nová jatka. Jde o přístavby z dvacátých let minulého století. Tyto i další přiléhající prostory sloužily kdysi jako sklady, později začaly chátrat. Místo nich by již v příštím roce mělo vyrůst kreativní mezinárodní kulturní centrum.

Předání Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových uměleckých aktivit za oblast divadla

www.mkcr.cz, 28. května 2019

Ve dnech 24. až 26. května 2019 se v Písku z pověření Ministerstva kultury ČR konala 58. celostátní přehlídka experimentujícího divadla Šrámkův Písek.

Staňkův audit na Fajta je plný chyb. Chybí v něm dary za miliony

https://magazin.aktualne.cz/, 28. května 2019

Jen necelých 24 hodin na webových stránkách ministerstva kultury vydržel audit, kterým končící ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk dodatečně odůvodňuje odvolání ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Dokument byl zveřejněn v úterý odpoledne, ve středu ale zmizel a později se na webu úřadu objevil znovu, tentokrát o stránku kratší.

K odchodu Kateřiny Tučkové z festivalu Meeting Brno

www.katerina-tuckova.cz, 28. května 2019

V létě roku 2015 jsem iniciovala vznik multižánrového kulturního festivalu Meeting  Brno a stala se jeho první prezidentkou a programovou ředitelkou. Po skončení III. ročníku jsem však na své funkce rezignovala, protože se mé představy o podobě
neziskového festivalu značně lišily od představ mých kolegů.

Meziměstská výměna mezi Prahou a Berlínem PRALIN

NOVÁ SÍŤ, 27. května 2019

V rámci otevřené výzvy projektu meziměstské výměny mezi Prahou a Berlínem PRALIN bylo vybráno deset účastníků, kteří navštíví 4. ročník Performing Arts Festivalu v Berlíně.

České středisko ITI - otevřený dopis předsedovi vlády a 1. místopředsedovi vlády České republiky

http://iti.idu.cz/, 27. května 2019

Otevřený dopis Českého střediska Mezinárodního divadelního ústavu předsedovi vlády a 1. místopředsedovi vlády České republiky o situaci v resortu kultury.

Současná architektura – povinné čtení pro starosty

https://www.kreativnicesko.cz/, 27. května 2019

V březnu 2019 vyšla kniha o současné architektuře malých českých měst a obcí 20000: O místech a lidech. Je zajímavá hlavně tím, že se věnuje zákulisí vzniku veřejných staveb – kdo projekty inicioval, kolik stály a jak realizace probíhaly. S autory Michaelou Hečkovou a Matějem Chaberou jsme si povídali o tom, kdo je to takzvaný hybatel architektury, co přináší participace a proč veřejná soutěž není vždy ideální volbou.

Praha 7 si vybrala Vzletnou

https://www.kreativnicesko.cz/, 27. května 2019

Na podzim roku 2018 vzniklo v pražské čtvrti Letná takzvané kreativní epicentrum Vzletná. Vzdělávací prostor pro výuku digitálních technologií, designu a ilustrace. Vzletná funguje i jako prostor pro coworking , studovna a nabízí program také pro seniory, děti a rodiče. S jednou ze zakladatelek Nadiou Sheshukovou jsme si povídaly o tom, jak to celé vzniklo a proč je dobré kulturní aktivity provozovat právě v městské části Praha 7.

Otevřený dopis zaměstnanců a umělců Národního divadla

www.divadlo.cz, 24. května 2019

aměstnanci a umělci Národního divadla (ND) v Praze žádají vysvětlení okolností nástupu uměleckého ředitele Opery ND a Státní opery Pera Boyea Hansena, který se má ujmout funkce 1. srpna 2019.

Petr Kofroň rezignoval na pozici uměleckého ředitele Opery Národního divadla

ČTK: jir, rot, 24. května 2019

Petr Kofroň rezignoval dva měsíce před koncem svého funkčního období na pozici uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery. Jeho kompetence přebírá dočasně do 31. července 2019 generální ředitel ND Jan Burian. Od 1. srpna se funkce ujme norský režisér Per Boye Hansen. ČTK o tom informoval mluvčí ND Tomáš Staněk.

Platforma Cross Attic spouští nový mezinárodní newsletter

www.divadlo.cz, 24. května 2019

Platforma Cross Attic spouští nový mezinárodní newsletter umožňující sdílet představení, worshopy a další produkce zahraničních umělců, kteří se pohybují v České republice.

Silvia Hroncová dnes rezignovala na post ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery

www.divadlo.cz, 24. května 2019

Silvia Hroncová rezignuje na post ředitelky Opery Národního divadla (ND) a Státní opery.

Koho zvolí do Evropského parlamentu divadelníci? - tisková zpráva Asociace neziskových divadel ČR

AND ČR, 24. května 2019

Asociace nezávislých divadel ČR (AND ČR) realizovala společně s The European Association of Independent Performing Arts (EAIPA) předvolební průzkum přístupu kandidujících stran ke kulturním tématům. Sadou deseti dotazů bylo osloveno více než padesát osobností z osmi stran, které v dubnovém průzkumu preferencí získaly více jak jedno procento hlasů.

Práce
Národní galerie Praha - konkurz (instalační skupina)

www.ngprague.cz, 30. května 2019

Národní galerie Praha hledá vhodného kandidáta na pozici vedoucí/ho instalační skupiny.

Národní divadlo moravskoslezské - konkurz (tanečník/ce baletu)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 30. května 2019

Požadavek: vysoká umělecká profesionální úroveň, velký přínos pro balet NDM.

Divadlo F. X. Šaldy - konkurz (balet)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 30. května 2019

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci hledá člena baletního souboru s povinností sóla.

Plzeňská filharmonie - konkurz (housle)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 30. května 2019

Plzeňská filharmonie hledá hráče/ku (housle tutti).

Národní památkový ústav (Praha) - konkurz (digitalizace)

www.npu.cz, 30. května 2019

Generální ředitelství Národního památkového ústavu hledá kandidátku nebo kandidáta na výpomoc s digitalizací katalogu knihovny.

Zámek na Blanensku - konkurz (kastelán/ka)

https://acjobs.jobs.cz/, 30. května 2019

Zajímáte se o kulturu a máte vztah k historii? Máte zkušenost se správou památkového objektu a domluvíte se anglickým jazykem? Pak nezmeškejte tuto skvělou příležitost a zašlete nám váš životopis!

Divadlo Na zábradlí - konkurz (jevištní technik)

Divadlo Na zábradlí, 30. května 2019

Divadlo Na zábradlí příjme zaměstnance na pozici jevištního technika.

Knihovna Národního muzea - konkurz (knihovník/ce)

Národní muzeum, 30. května 2019

Národní muzeum – Knihovna Národního muzea vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pozice Knihovník do Oddělení služeb.

Národní muzeum - konkurz (výzkumný a vývojový pracovník)

Národní muzeum, 30. května 2019

Národní muzeum – Odbor generálního ředitele Úsek pro práci s veřejností vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pozice Výzkumný a vývojový pracovník v Centru pro prezentaci kulturního dědictví.

Metronome Production - konkurz (manažer fundraisingu a sponzoringu)

www.jobs.cz, 30. května 2019

Metronome production hledá posilu do svého týmu na pozici manažera fundraisingu a sponzoringu.

Divadlo Kalich - konkurz (asistentka vedení)

www.jobs.cz, 30. května 2019

Máte vztah k divadlu, kultuře, jste samostatní a pečliví, máte pokročilejší znalost AJ a schopnost práce s PC? Hledáme kolegyni/kolegu do malého pracovního kolektivu v centru Prahy.

Humbook - konkurz (brand manager/ka)

www.facebook.com, 30. května 2019

Pohybujete se delší čas v marketingu v oblasti PR nebo řízení strategie značky? Chcete využít svou kreativitu a baví Vás vést tým lidí?

GoOut - konkurz (vontent specialista/ka se zaměřením na divadlo)

https://www.startupjobs.cz/, 30. května 2019

GoOut je unikátní spojení kulturně-informačního média, sociální sítě a systému na prodej vstupenek. Jen za poslední rok se nám podařilo vyhoupnout na špičku tuzemského ticketingu, expandovat do zahraničí a nabrat spoustu nových tváří. To ale stále není konec. Pojď s námi dobývat svět!

Muzeum Karla Zemana - konkurz (kustodi/ky)

www.facebook.com, 30. května 2019

Hledáš víc než jen brigádu na léto? Chceš pracovat v mladém nadšeném a kreativním kolektivu?

Vogue CS - konkurz (asistent/ka ředitelky)

www.facebook.com, 30. května 2019

Do kolektivu Vogue CS hledáme vhodného kandidáta na pozici Assistant to Chairwoman and CEO. Pokud jsou vám naše hodnoty blízké, neváhejte se přihlásit do našeho výběrového řízení.

Městská divadla pražská - konkurz (marketing)

Městská divadla pražská, 30. května 2019

Pro Oddělení PR a marketingu Městských divadel pražských hledáme kolegu/kolegyni na pozici referenta/ky marketingu, který bude zodpovídat zejména za tiskovou produkci a správu sociálních sítí.

Kunsthalle Praha - konkurz (guest service)

Kuns, 29. května 2019

Kunsthalle Praha hledá výpomoc na celovečerní akci Living Kunsthalle.

Černé divadlo Jiřího Srnce - konkurz (pokladní)

www.facebook.com, 28. května 2019

Do Černého divadla Jiřího Srnce přijmeme nové kolegy na pozici pokladní. Práce zahrnuje kromě prodávání vstupenek také komunikaci s klienty v cizích jazycích, vyřizování rezervací a večer, po otevření divadla, trhání vstupenek.

Národní galerie Praha - konkurz (produkční)

Národní galerie Praha, 27. května 2019

Hledáme vhodného kandidáta na pozici produkční/ho do Oddělení realizace výstav.

PIARISTI - konkurz (asistent/ka)

PIARISTI, 27. května 2019

Do agentury PIARISTI, která se specializuje na kulturní PR, hledáme asistenta nebo asistentku na tři dny v týdnu.

Festival Meeting Brno - konkurz (Brigáda - hosteska/prodejce vstupenek kina)

MEETING BRNO, 25. května 2019

Festival Meeting Brno hledá v rámci svého letního kina brigádníka/nici na pozici prodejce vstupenek/hosteska.

Západočeské divadlo v Chebu - dva konkurzy (rekvizitář a stavěč kulis)

www.divadlo.cz, 24. května 2019

Západočeské divadlo v Chebu hledá pro novou sezónu (od srpna 2020) pracovníky na pozici: rekvizitář (požadavky: organizační schopnosti, pečlivost, smysl pro pořádek) a technik - stavěč dekorací (požadavky: odpovídající fyzická kondice).

Národní divadlo moravskoslezské - konkurz (1. flétna)

www.divadlo.cz, 24. května 2019

Národní divadlo moravskoslezské, příspěvková organizace a hudební ředitel opery NDM vypisují konkurz na místo člena operního orchestru – 1. flétna.

Národní divadlo - konkurz (garderobiér/ka)

www.divadlo.cz, 24. května 2019

Národní divadlo přijme pracovníka na pracovní pozici garderobiéra/garderobiérky.

Divadla Na Fidlovačce - konkurz (jevištní technik)

Divadlo Na Fidlovačce, s. r. o., 24. května 2019

DNF přijme do svého kolektivu technika.

Prázdninová brigád pro mladé filmaře

KINO AERO, 24. května 2019

Hledáme posily týmu studentů a nadšených lektorů. Jedná se o pobytové filmové kempy pořádané kinem Aero.

Severočeské divadlo - konkurz (opera)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 16. května 2019

Severočeské divadlo hledá operního zpěváka - člena operního sboru.

Inzerce
Festival dokumentárních filmů ELBE DOCK 2019
Festival dokumentárních filmů ELBE DOCK 2019

Elbe Dock, 27. května 2019

2. ročník dokumentárního festivalu ELBE DOCK se koná od 28. května do 2. června v Ústí nad Labem. Letos chce dát šanci debutujícím filmařům ze střední Evropy, a to hned ve třech soutěžních kategoriích. Témata nominovaných snímků ukazují absurdnost ve všech smyslech slova. Ať už jde o bizarnost přístupu k migrační otázce, nesmyslnost válečného konfliktu nebo paradox divoké jízdy za svobodou uprostřed komunismu.

Noc ve městě
Noc ve městě

DOX PRAGUE, a. s., 6. května 2019

Noc ve městě nabídne jedinečný zážitek v podobě tří nezapomenutelných představení balancujících na pomezí žánrů pohybového divadla, videa a dokumentu, která se během jedné noci odehrají na různých místech Centra současného umění DOX. Večer doplní výstavy, živá hudba a koktejlová párty.

Copy it right!
Přepisování, kopírování, zobrazování a užívání obsahu i jeho odvozenin je možné, a to s uvedením zdroje.
Institut umění – Divadelní ústav
Celetná 17, 110 00 Praha 1
T +420 224 809 119
E info@culturenet.cz
www.culturenet.cz
Pokud se chcete odhlásit ze zasílání aktualit, prosím, klikněte zde.