Culturenet.cz
Vážení přátelé,

přinášíme Vám nejnovější aktuality webu Culturenet.cz.

Váš Institut umění
Granty/stipendia
Fondy EHP A NORSKA 2014-2021 v oblasti kultury

www.mkcr.cz, 20. června 2019

Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy. Právě velký důraz na sdílení a výměnu zkušeností mezi donory a příjemci grantů je důležitý aspekt, kterým se tyto fondy liší od fondů EU.

Uzávěrka programu i-Portunus na podporu mobility se blíží!

Magdalena Müllerová, 19. června 2019

Už jen šest dní zbývá do zpracování žádosti o grant na cestu do Evropy. Zpracování žádosti by nemělo přesáhnout dvě hodiny.

Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové - Fond vzdělávání - 2. kolo v r. 2019

www.vdv.cz, 17. června 2019

Fond vzdělání je jedním ze stěžejních dlouhodobých projektů Výboru dobré vůle. Poskytuje stipendia nadaným dětem se zdravotním postižením, ze sociálně znevýhodněných rodin a dětem z dětských domovů ke studiu na středních a vysokých školách v České republice. Hlavním partnerem projektu je ČSOB.

Zlínský kraj - Program na podporu kulturních aktivit a akcí - 2. kolo v r. 2019

https://www.kr-zlinsky.cz/, 17. června 2019

Cílem programu je rozvoj kulturních aktivit a akcí, tj. realizace mimořádných kulturních akcí regionálního a nadregionálního významu.

Rezidence
Rezidenční program Villa Ruffiex (Švýcarsko) - výzva pro umělce/kyně a badatele/ky z různých oborů

http://www.chateaumercier-residence.ch/artists/hom, 20. června 2019

Rezidenční pobyt ve švýcarském Valais je určený profesionálním umělcům/kyním a badatelům/kám působícím v oboru literatury, divadla, výtvarného umění, hudby a kinematografie.

Rezidenční tvůrčí pobyt pro mladé umělce v ANYMOUS Studiu v Plzni

Anymous art, nezávislé sdružení autorů, 18. června 2019

Nezávislé sdružení autorů ANYMOUS Art, Plzeň vyzývá mladé umělce k účasti na uměleckých rezidencích ve svém Studiu na Náměstí Republiky. Mediální a inovativní projekty jsou vítány.

Literární rezidence v Klášteře Broumov - výzva na podzim 2019

https://www.czechlit.cz/, 18. června 2019

Rezidence v broumovském klášteře pro české autory (podzim 2019).

Generator (Francie) - rezidenční program pro umělce/kyně a kurátory/ky

www.40mcube.org/www/, 17. června 2019

Generator je školicí program pro začínající vizuální umělce/kyně a rezidenční program pro kurátory/ky ve francouzském městě Rennes. Aktuálně je vypsána výzva pro rok 2020.

Rezidenční program Schloss Bröllin (Německo) - výzva pro taneční, divadelní a cirkusové soubory

https://broellin.de/de/, 17. června 2019

Schloss Bröllin vyhlašuje výzvu pro taneční, divadelní a cirkusové soubory, které mají zájem o účast na rezidenčním programu v německém Bröllinu v průběhu roku 2020.

Art Space Pythagorion (Řecko) – rezidence pro začínající kurátory/ky

http://www.schwarzfoundation.com/en/, 17. června 2019

Swarz Foundation vypisuje výzvu pro začínající kurátory a kurátorky, kteří se mají zájem zúčastnit rezidence v prostoru Pythagorion na řeckém ostrově Samos.

Rezidenční program PACT Zollverein (Německo) - výzva na r. 2020

https://www.pact-zollverein.de/en, 16. června 2019

Rezidenční program PACT Zollverein v německém Essenu probíhá od ledna do července 2020 a je určený pro umělce a umělkyně, kteří působí v oblasti tance, performance či mediálního umění.

Rezidenční program ve Skotsku - výzva pro interdisciplinární umělce/kyně

www.ssw.org.uk, 16. června 2019

Scottish Sculpture Workshop a Counterflows vypisují výzvu pro interdisciplinární umělce a umělkyně, kteří mají zájem o účast na rezidenčním pobytu ve skotském Lumsdenu.

Příležitosti
Biennale Chroniques 2020 (Francie) - výzva pro umělce/kyně

https://chroniques.org/?lang=en, 20. června 2019

Biennale Chroniques vypisuje tři výzvy pro mezinárodní umělce a umělkyně, kteří mají zájem o realizaci projektu v rámci umělecké přehlídky v Provensálsku na podzim 2020.

Přihlas tvůj film na hradecký filmový festival Cinema Open 2019

Marta Bergmanová, 18. června 2019

Festival nezávislého filmu Cinema Open připravuje jubilejní 10. ročník, který proběhne 29. a 30. 11. 2019 v Bio Centrál v Hradci Králové.

Začíná architektonicko-výtvarná soutěž na památník veteránů

www.ostrava.cz, 18. června 2019

Začíná další architektonicko-výtvarná soutěž. Vyhlášení otevřené dvoufázové soutěže o návrh na „Památník válečných veteránů“ v parku Čs. letců v Moravské Ostravě schválili v úterý 11. června 2019 ostravští radní. Památník má za účel důstojně připomínat společně prvoválečné, druhoválečné i novodobé veterány, kteří nasadili, nasazují a budou nasazovat své životy. Mnozí z nich v boji za národní svébytnost, svobodu a demokracii zaplatili cenu nejvyšší, svůj život.

Publikace na téma umění v mimoměstských oblastech - výzva

https://www.ietm.org/en, 16. června 2019

International network for contemporary performing arts (IETM) má zájem o příspěvky do chystané publikace, jež se zaměří na uměleckou praxi v mimoměstských oblastech.

Akce
Škola muzejní propedeutiky ve školním roce 2019–2020

Anna Komárková (AMG ČR), 20. června 2019

Ve školním roce 2019–2020 připravujeme již XVIII. běh kurzu určeného pracovníkům muzeí, podílejících se na odborné správě a využívání sbírek muzejní povahy. Kurz mohou využít i pracovníci úřadů samosprávy, které vykonávají funkci zřizovatele muzeí a galerií. V základním kurzu získá student vědomosti o muzejní praxi, související legislativě, o práci se sbírkami a nahlédne do aktuální problematiky muzejní pedagogiky.

Stalo se
Fajtova výpověď je neplatná? Ministerstvo kultury se důrazně ohradilo

https://eurozpravy.cz/, 20. června 2019

Ivan Morávek pověřený řízením Národní galerie Praha měl podle ministerstva kultury pravomoci dát výpověď bývalému řediteli této instituce Jiřímu Fajtovi. Poté, co ho ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) z čela galerie v dubnu odvolal, dostal Fajt v květnu od Morávka výpověď. V žalobě, kterou nyní podal, tvrdí, že výpověď je neplatná a že Morávek k ní neměl oprávnění.

Babiš se v sobotu sejde se Zemanem kvůli výměně ministra kultury

ČTK, 20. června 2019

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v sobotu v 19.00 sejde v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Budou spolu jednat mimo jiné o situaci na ministerstvu kultury. Babiš to řekl novinářům dnes před jednáním Sněmovny. Na žádost sociální demokracie premiér navrhl odvolání ministra Antonína Staňka (ČSSD) a jmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy na jeho místo. Staněk předtím podal demisi, kterou Zeman nepřijal.

Nová budova Národní knihovny? Na min. kultury vznikla pracovní skupina, posoudí nutnost stavby

https://www.irozhlas.cz/, 20. června 2019

Na ministerstvu kultury vznikl tým, který bude jednat o možné stavbě nové budovy Národní knihovny. Radiožurnálu to řekl ředitel Národní knihovny Martin Kocanda. Podle něj Knihovna novou stavbu potřebuje, i když její hlavní sídlo prochází několik let rozsáhlou opravou.

Ministerstvo kultury je jedním z nejhůře fungujících úřadů u nás, myslí si kunsthistorička Bartlová

https://plus.rozhlas.cz/, 20. června 2019

Milena Bartlová je první profesorkou dějin umění v Česku. Uznávaná expertka na středověk a husitství se zajímá o politickou scénu a současné dění může komentovat jako historička z akademické půdy, jako feministka, jako stoupenkyně levice, ale také jako bývalá kurátorka Národní galerie nebo jako dcera reformního komunisty Zdeňka Mlynáře.

České animované filmy sklízí prestižní ceny v Annecy

www.mkcr.cz, 20. června 2019

Ve dnech 10.–15. června 2019 se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů. Česká kinematografie si z festivalu přiváží hned tři významná ocenění. Režisérka Daria Kashcheeva získala za Dceru/Daughterjak hlavní Kříšťálovou cenu – Cristal du film de fin d’études/Cristal for a Graduation film – v soutěži studentských filmů, tak i cenu dětské poroty za Nejlepší studentský film a tatáž porota ocenila jako nejlepší dětský film snímek Martina Smatany Pouštět draka/The Kite. Do soutěže se přihlásilo 3 096 přihlášených snímků z 93 zemí, za Českou republiku byly vybrány dva loutkové filmy a jeden animovaný dokument.

MK ČR podporuje inkubaci procesů začínajících designerů v návaznosti na kulturní dědictví

www.mkcr.cz, 20. června 2019

V rámci tvorby Strategie podpory a rozvoje kulturních a kreativních průmyslů, projektu, jehož nositelem je Ministerstvo kultury ČR, vznikl ve spolupráci s Fakultou umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni projekt tzv. kreativního inkubátoru.

Kultura dostane o 400 mil. Kč méně než letos, podle MK je to málo

ČTK, 20. června 2019

Výdaje ministerstva kultury by měly podle návrhu státního rozpočtu po několika letech růstu v příštím roce klesnout. Plánovaná suma je zatím skoro o 424 miliony korun nižší než letošní rozpočet. Výdaje resortu by měly činit 14,36 miliardy korun proti letošním 14,78 miliardy korun. Mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl dnes ČTK sdělila, že z hlediska naplňování programového prohlášení vlády považuje ministerstvo sumu navrhovanou v rozpočtu za nedostatečnou.

Konkurence je motor hudebních festivalů

https://www.kreativnicesko.cz/, 20. června 2019

Asociace Festas se snaží odbourávat předsudky a vysvětlovat obcím, že festivaly místu neuškodí. Bojuje i za efektivní nastavení EET a tvoří manuál pro pořadatele. S ředitelem Festas Markem Vohralíkem jsme si povídali také o tom, co těší a trápí naše hudební festivaly, jak se dá festivalový trh kultivovat a jak se vyjednává o legislativě.

Cena Zuzany Navarové Nadace Život umělce 2019 udělena

Ladislav Horák, 19. června 2019

Cena Zuzany Navarové Nadace Život umělce pro nejlepší absolventy hudebně dramatického oddělení Pražské konzervatoře byla letos udělena Karolíně Šafránkové a Markovi Zemanovi.

Umělci Národního divadla odpovídají řediteli Janu Burianovi

www.divadlo.cz, 14. června 2019

Vážený pane řediteli, prostřednictvím otevřeného dopisu reagujeme na Odpověď ředitele Národního divadla ze dne 23. 5. 2019.

České literární centrum se stalo členem sítě ENLIT

www.czechlit.cz, 14. června 2019

ENLIT sdružuje 22 evropských literárních institucí, které podporují literaturu a překlad v zahraničí.

České literární centrum nově povede Martin Krafl

www.mkcr.cz, 14. června 2019

České literární centrum (ČLC) bylo z pověření Ministerstva kultury ČR zřízeno Moravskou zemskou knihovnou v lednu 2017. Jeho cílem je soustavná a systematická propagace české literatury a knižní kultury v zahraničí. Dosavadní vedoucí Ondřej Buddeus odchází na vlastní žádost k 31. 7. 2019. Ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček proto pověřil vedením ČLC Martina Krafla. Změnu ve vedení dnes také projednala Rada ČLC s tím, že pověření platí na jeden rok.

Práce
Česká televize (Brno) - konkurz (Centrum dramaturgie)

https://ceskatelevize.jobs.cz/, 20. června 2019

Česká televize, televizní studio Brno, hledá do svého týmu kolegyni/kolegu na pozici VEDOUCÍ/HO CENTRA DRAMATURGIE. Pokud máte pro tuto práci předpoklady a nadšení, neváhejte se přihlásit do výběrového řízení. Možná čekáme právě na vás.

Český rozhlas - konkurz (dokumentace)

www.rozhlas.cz, 20. června 2019

Český rozhlas, Oddělení archivních a programových fondů, hledá vhodné uchazeče/ky na pozici pracovníka/pracovnice dokumentace.

Olomoucký kraj - konkurz (Odbor kultury)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 20. června 2019

Charakteristika vykonávané práce: posuzování veřejnoprávních smluv z hlediska souladu s právními předpisy; koordinace veřejnosprávní kontroly hospodaření příspěvkových organizací Olomouckého kraje; koordinace výkonu jednotlivých fází daňového řízení.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi - konkurz (restaurátor/ka)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 20. června 2019

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi hledá restaurátora/ku.

Radio Free Europe/Radio Liberty - Rádio Svobodná Evropa - konkurz (kameraman)

www.jobs.cz, 20. června 2019

Rádio Svobodná Evropa hledá zkušeného kameramana pro svoje stále se rozvíjející televizní vysílání.

Národní památkový ústav - konkurz (Oddělený vědy a výkumu)

www.npu.cz, 20. června 2019

Generální ředitelství Národního památkového ústavu hledá uchazeče nebo uchazečku o místo výzkumného a vývojového pracovníka v Oddělení vědy a výzkumu.

MHF Dvořákova Praha - konkurz (brigáda)

www.facebook.com, 20. června 2019

Na MHF Dvořákova Praha se hledá šikovný brigádník na infopoint/pokladnu do Rudolfina. Práce je v rozmezí od 2. do 23. 9. 2019.

Národní knihovna ČR - dva konkurzy

https://www.cz-museums.cz/, 20. června 2019

Národní knihovna ČR hledá vhodné uchazeče na dvě pracovní pozice "restaurátor Oddělení preventivní konzervace v Odboru ochrany knihovních fondů" a "grafik Oddělení vývoje a výzkumných laboratoří v Odboru ochrany knihovních fondů".

Praha 14 kulturní - konkurz (Ekonomické oddělení)

Praha 14 kulturní, 20. června 2019

Baví vás kultura? Chcete se na ní podílet? Hledáte příjemné zázemí? Nebojíte se vést lidi a dělat administrativní práci? Neváhejte nás kontaktovat.

Architektonický ateliér Archibase - konkurz (architekt/stavař)

Archibase s. r. o., 20. června 2019

Hledáš práci v zavedeném architektonickém ateliéru?

Bio Central - konkurz (produkční/provozní)

Bio Central, 19. června 2019

Nejlepší kino na východ od Prahy Bio Central v Hradci Králové shání od září nového kolegu. Náplní práce bude mix produkční a provozní práce, práce s lidmi a možná i trochu PR.

Pedagogická knihovna J. A. Komenského - konkurz (knihovník/ce)

Dagmar Fialová, 19. června 2019

Pedagogická knihovna J. A. Komenského přijme pracovníka/pracovnici na pozici samostatného odborného knihovníka/knihovnice Oddělení akvizice a zpracování fondů.

Staň se součástí Ádvojky a Alarmu

A2 o. p. s., 18. června 2019

Hledáme kolegyni nebo kolegu pro správu mediálních partnerství, inzerce a produkce.

Hledáme kustoda/průvodce/asistenta prodeje pro varhanní koncerty

https://flek.cz/, 18. června 2019

Nabízíme dynamickou brigádu v centru Prahy, při které navíc zužitkujete nebo vytrénujete své komunikační dovednosti v kulturním prostředí a pohodovém mladém kolektivu.

Smyčcový orchestr - konkurz (lektor/ka)

Nadační fond Harmonie, 18. června 2019

Jsme Nadační fond Harmonie s unikátním hudebním projektem pro všechny děti a mládež bez rozdílu. Pro náš mladý smyčcový orchestr a hledáme lektora/ku na housle a na violoncello.

Divadlo pod Palmovkou - konkurz (jevištní technik)

Divadlo pod Palmovkou, 18. června 2019

Divadlo pod Palmovkou v Libni přijme zaměstnance na pozici jevištního technika na plný úvazek, s fixní pracovní dobou, večerními službami. Nástup 1. 9. 2019. Mezi požadavky na pozici patří dobrý zdravotní stav a časová flexibilnost, zkušenost s divadelním provozem je vítána.

Filmové muzeum NaFilM hledá nové kolegy! - konkurz (kustod/edukátor/provozní)

NaFilM: Národní filmové muzeum, 17. června 2019

Hledáš přivýdělek během studií? Pojď pracovat s námi a zapojit se do provozu prvního muzea filmu v České republice! Hledáme nové kolegy na pozici kustod/edukátor/provozní do filmového muzea NaFilM!

Kreativní Hub (Brno) - konkurz (komunitní kurátor/ka)

JIC, 17. června 2019

Brněnský Kreativní Hub - místo pro setkávání profesionálů z tvůrčích odvětví. Služby i fyzické zázemí na podporu podnikání kreativců. A hlavně skvělý projekt, který se blíží ke svému spuštění. Proto hledáme dalšího nadšence do týmu, který nám pomůže s tím, aby to všechno klaplo.

Buranteatr hledá posily

www.facebook.com, 17. června 2019

Buran nepadá daleko od baru. Tak si vyber stoličku a pojď padat s náma!

SpoluHra - konkurz (světlo/zvuk)

www.facebook.com, 17. června 2019

Je jedno jestli si kluk nebo holka, jestli máš velké či malé zkušenosti. Hlavně, aby Tě to bavilo a měl si chuť a čas.

Studio Ypsilon - konkurz (Obchodní oddělení)

Do rodinného prostředí pražské Ypsilonky hledáme posily do Obchodního oddělení na pracovní pozice „obchodní referent/ka“ a „referent/ka marketingu“.

Galéria Jána Koniarka v Trnave - konkurz (kurátor/historik umění)

https://artalk.cz/, 17. června 2019

Galéria Jána Koniarka v Trnave v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja vypisuje výberové konanie na pozíciu kurátor-ka/historik-čka súčasného umenia.

Národní divadlo - konkurz (elektrikář)

www.divadlo.cz, 14. června 2019

Národní divadlo příjme elektrikáře do provozu Státní opery.

Národní divadlo - konkurz (zámečník)

www.divadlo.cz, 14. června 2019

Národní divadlo příjme provozního zámečníka na směnný provoz do Státní opery.

Národní divadlo moravskoslezské - konkurz (tajemník/tajemnice souboru baletu)

www.divadlo.cz, 14. června 2019

Národní divadlo moravskoslezské, příspěvková organizace a šéfka baletu NDM Lenka Dřímalová vypisují výběrové řízení na pracovní pozici tajemníka/tajemnice souboru baletu NDM.

Divadlo Archa - konkurz (pokladní)

Divadlo Archa, 14. června 2019

Divadlo Archa hledá posilu do týmu pokladních (na plný úvazek, i brigádníky).

Židovské muzeum v Praze - konkurz (produkční)

Židovské muzeum v Praze, 14. června 2019

Židovské muzeum v Praze hledá do Odboru rozvoje a vztahů s veřejností nového kolegu/kolegyni na pracovní pozici produkční/ho s nástupem v srpnu 2019.

Národní památkový ústav (Praha) - konkurz (památkář/ka)

Národní památkový ústav, 3. června 2019

Ředitel Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Praze, vypisuje výběrové řízení na místo památkáře/památkářky – specialisty/ky na technické památky.

Divadlo F. X. Šaldy - konkurz (balet)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 30. května 2019

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci hledá člena baletního souboru s povinností sóla.

Inzerce
Diplomanti pražské AVU se v červnu představí na výstavě Nejkrásnější věk
Diplomanti pražské AVU se v červnu představí na výstavě Nejkrásnější věk

Akademie výtvarných umění v Praze, 4. června 2019

57 malířů, sochařů, kreslířů, grafiků, novomediálních a intermediálních umělců, architektů a restaurátorů představí své absolventské práce od 21. do 30. června 2019 v hlavní budově AVU a v Moderní galerii AVU.

4+4 dny v pohybu zvou na festivalovou školu arts managementu
4+4 dny v pohybu zvou na festivalovou školu arts managementu

4+4 dny v pohybu, 2. června 2019

Festivalová škola (9. - 12. říjen 2019) je určena studentům, umělcům a zástupcům organizací působící v oblasti kultury. Cílem festivalové školy je nabídnout účastníkům setkání s renomovanými odborníky z různých oblastí umělecké produkce (fundraising, právo, sebeprezentace, marketing, osobní rozvoj, koučink, zpětná vazba projektů účastníků, ad.).

Copy it right!
Přepisování, kopírování, zobrazování a užívání obsahu i jeho odvozenin je možné, a to s uvedením zdroje.
Institut umění – Divadelní ústav
Celetná 17, 110 00 Praha 1
T +420 224 809 119
E info@culturenet.cz
www.culturenet.cz
Pokud se chcete odhlásit ze zasílání aktualit, prosím, klikněte zde.