Culturenet.cz
Vážení přátelé,

přinášíme Vám nejnovější aktuality webu Culturenet.cz.

Váš Institut umění
Granty/stipendia
Finanční podpora kultury pro klima a životní prostředí - výzva

https://princeclausfund.org, 16. května 2019

Prince Claus Fund a Goethe-Institut nabízí finanční podporu uměleckým a kulturním projektům, které bojují proti změnám klimatu a přispívají k ochraně životního prostředí.

Rezidence
Brno Artists in Residence - Open Call pro absolvent/ky

www.ffa.vutbr.cz, 23. května 2019

Dům umění města Brna (DU) ve spolupráci s Fakultou výtvarných umění VUT (FaVU) vypisují otevřenou výzvu na rezidenční pobyt v rezidenčním centru Brno Artists in Residence v Domě pánů z Kunštátu (Dominikánská 2, Brno).

Nadace Calouste Gulbenkian (Portugalsko) - rezidence pro umělce/kyně a kurátory/ky

http://artes.porto.ucp.pt/artisticresidencies?msit, 22. května 2019

Nadace Calouste Gulbenkian ve spolupraci s portugalskou School of Arts vypisuje výzvu pro účast na tříměsíčním rezidenčním pobytu od srpna do prosince 2019. Výzva je určená zahraničním umělcům a kurátorům.

Rezidence/sympozium Trans-media - open call

FAVU, 17. května 2019

Transmediální sympozium Performing in-between, rezidence Galerie XY v přírodním areálu Kruhovského mlýnu v obci Laškov u Olomouce. Pro deset umělců z České republiky, Německa a Francie, 18.–29. 7. 2019. 

Studio das Weisse Haus (Vídeň) - rezidence pro umělce/kyně

http://www.studiodasweissehaus.at, 16. května 2019

Rezidenční program Studio das Weisse Haus ve Vídni přijímá přihlášky do dvouměsíčního rezidenčního pobytu pro umělce a umělkyně, jejichž výzkumný projekt vyžaduje pobyt ve Vídni.

Silence Awareness Existence (Finsko) - rezidence pro umělce, kreativce a badatele

https://www.arteles.org/index.html, 16. května 2019

Rezidenční program Silence Awareness Existence nabízí měsíční rezidenční pobyt během zimy 2019/2020 na finském venkově.

Příležitosti
Pomozte slovenské Stanici Žilina

https://trucspherique.darujme.sk/, 23. května 2019

Na Stanici Žilina-Záriečie zhorela polovica nášho sna o priestore pre umenie a kultúru - S2.

Online kurz umění ve veřejném prostoru MOOC

https://www.createinpublicspace.com/?lang=en#1, 22. května 2019

Platforma FAI-AR ve spolupráci s in-situ představují čtyřtýdenní online kurz věnovaný umění ve veřejném prostoru, který je dostupný zdarma.

GFC (Řecko) hledá partnery pro kulturní festival

www.kreativnievropa.cz, 21. května 2019

Greek & Foreign Creators (GFC) je řecká nezisková organizace. GFC má v plánu uspořádat umělecký festival na jednom z řeckých ostrovů. Cílem festivalu je předvést všechny oblasti umělecké tvorby a podpořit mezikulturní dialog. Součástí festivalu by měly být výstavy fotografií, instalace, nebo hudební a divadelní představení. GFC v rámci festivalu hodlají připravit workshop, kde by se návštěvníci mohli seznámit s unikátní řeckou tradiční metodou malby.

Festival Atlas Weekend (Ukrajina) hledá partnery

www.kreativnievropa.cz, 21. května 2019

Atlas Weekend je největším ukrajinským hudebním festivalem, který se odehrává každý červenec v Kyjevě. Návštěvníkům představí v šesti dnech více než 200 umělců a součástí je také například zábavní park nebo večery poezie. Festival hledá evropské hudební nebo pořadatelské organizace, jež by měly zájem pracovat na dalším zlepšování a zkvalitnění festivalu.

Bolt (Řecko) hledá partnery pro projekt využívající virtuální realitu

www.kreativnievropa.cz, 21. května 2019

Bolt je řecká společnost zabývající se vývojem softwaru pro virtuální realitu (VR). Hledá partnery, jako jsou muzea nebo galerie, kteří by měli zájem spolupracovat na projektu, zabývajícím se novými způsoby tvorby na pomezí různých kulturních a kreativních sektorů, a to právě za použití různých prostředků VR.

Sdružení Crown (Srbsko) hledá partnery pro projekt Street Art Museum

www.kreativnievropa.cz, 20. května 2019

Srbské občanské sdružení se dlouhodobě zaměřuje na představování street art umělců z Bělehradu a jejich tvorby veřejnosti. Projekt je dlouhodobým digitalizačním projektem, jehož cílem je zachování street-artových děl. Díla jsou v tomto projektu digitalizována a následně jsou zpřístupněna veřejnosti pomocí inovativní platformy „virtuálního muzea“.

Koncertní síň Megaron (Řecko) hledá iniciátora projektu v oblasti kulturního vzdělávání

www.kreativnievropa.cz, 20. května 2019

Aténská koncertní síň Megaron hledá koncertní síně, opery, konzervatoře a další organizace činné v oblasti klasické hudby, které by měly zájem o spolupráci na kulturním projektu. Koncertní síň by se ráda účastnila projektu zaměřeného na vzdělávání dětí a dospělých z ohrožených sociálních skupiny a dále má zájem o projekty zaměřené na inovace a kulturní produkci v oblastech klasické hudby, opery, tance a divadla.

Peoples‘ Diplomacy (ARM) hledá partnery pro hudební festival

www.kreativnievropa.cz, 20. května 2019

Peoples‘ Diplomacy hledá partnery pro projekt festivalu National Sound. Cílem festivalu je posílení přátelství a kulturní spolupráce obyvatel Evropy a zachování mezikulturních a duchovních hodnot. Projekt bude podporovat nové talenty, školit zpěváky, dalším tématem bude mezikulturní dialog.

Výzva pro akce konané v ČR nebo v zahraniční, které prezentují současné české scénické umění

https://www.idu.cz/, 17. května 2019

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) vyhlašuje výzvu pro festivaly, profilové přehlídky, konference, sympozia a podobné formáty konané v ČR nebo v zahraničí, jejichž součástí je prezentace současného českého scénického umění pro zahraniční experty.

Akce
Odin Teatret a ojedinělá letní dílna v pražském DOXu

DOX, 16. května 2019

Intenzivní praktická dílna vedená legendou světového divadla Iben Nagel Rasmussen. Poznejte její jedinečný způsob tréninku performera, který boří hranice mezi divadlem, tancem a vokální performancí.

Seminář Kreativní Evropy pro nakladatele (27. 5. 2019, Praha)

www.kreativnievropa.cz, 16. května 2019

Kancelář Kreativní Evropa – Kultura pořádá seminář pro nakladatele při příležitosti vyhlášení výzvy na podporu literárních překladů z programu Evropské unie Kreativní Evropa.

AUDIENCE.LAB: DISCOVER the TEENAGERS

Akademie IDU ve spolupráci s Kanceláří Kreativní Evropa vás zve na workshop AUDIENCE.LAB: Discover the Teenagers pod vedením Agaty Etmanowicz (Impact Foundation), který se koná 11. června 2019 v prostoru Město moře (Přistavní 7) v Praze.

Publikace
Mirek Vodrážka: Výtvarné umění a jeho subverzní role v období normalizace - publikace

Studie se vyrovnává s absentující historiografií nezávislé výtvarné scény v období normalizace (1968–1989) a zkoumá výtvarné umění a jeho subverzní roli ve vztahu „politika a umění“. Je kritická vůči současným snahám v rámci dějin umění, teorie kultury a historie popírat nebo zkreslovat normalizační minulost.

Bohumil Nekolný a kol.: Kontext provozování divadla v ČR - publikace

https://namu.cz/, 22. května 2019

Publikace vyčerpávajícím způsobem shrnuje kontext, prostředí a podmínky divadelní produkce v ČR.

Honest Guide - publikace

https://www.albatrosmedia.cz/, 17. května 2019

Všechno, co jste chtěli vědět o Praze, ale báli jste se zeptat! Netradiční průvodce Janka Rubeše a Honzy Mikulky s ilustracemi Elišky Podzimkové.

Závěrečná zpráva výzkumu o financování kulturních podniků

www.kreativnievropa.cz, 9. května 2019

Generální ředitelství pro komunikační sítě, obsah a technologie Evropské komise vypracovalo Předběžné hodnocení nových finančních nástrojů pro malé a střední podniky, podniky se střední kapitalizací a organizace v kulturním a kreativním sektoru.

Stalo se
Odvolaný ředitel galerie Fajt požaduje po ministru kultury omluvu

ČTK, 23. května 2019

Bývalý ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt požaduje po ministru kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) omluvu za údajně nepravdivé a zavádějící informace, které zveřejnilo ministerstvo kultury v souvislosti s Fajtovým odvoláním. Vyplývá to z dopisu Fajtova advokáta ministerstvu kultury. ČTK má jeho plné znění k dispozici. Pokud tak ministerstvo neučiní, chce se Fajt obrátit na soud.

Organizace Transparency International žádá hlubší kontrolu hospodaření Národní galerie Praha

www.mkcr.cz, 23. května 2019

Nevládní nezisková organizace Transparency International - Česká republika, která se zabývá tématy korupce, fungováním veřejné správy a hospodárností veřejných rozpočtů, se obrátila dopisem na ministra kultury, pana Antonína Staňka, aby ho informovala o tom, že v rámci své činnosti obdržela významné informace, týkající se vážných nedostatků v hospodaření Národní galerie Praha (NGP) a dalších právních pochybení.

Výsledky veřejnosprávní kontroly v Národní galerii Praha

www.mkcr.cz, 23. května 2019

Protokol o výsledku veřejnosprávní kontroly Národní galerie Praha za období 15. 4. až 3. 5. 2019.

Význam scénického umění v Evropě

https://www.ietm.org, 22. května 2019

Před chystanými volbami do evropského parlamentu se IETM (International Network for Contemporary Performing Arts) připojila k apelu na evropské instituce a členské země, aby uznaly význam kultury pro utváření inkluzivní evropské společnosti.

Asociace nezávislých divadel ČR oceňuje krok ministra kultury Antonína Staňka, který svou rezignací

AND ČR, 21. května 2019

Asociace nezávislých divadel ČR oceňuje krok ministra kultury Antonína Staňka, který svou rezignací učinil ke zklidnění situace na kulturní scéně.

Nová šéfka Čapkova památníku má podle hejtmanky zvážit rezignaci

ČTK, 20. května 2019

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) vyzvala novou ředitelku Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše Alici Seidlovou, aby zvážila rezignaci. Doporučila jí, ať si nechá čas na rozmyšlenou, ale z jejích slov vyrozuměla, že výzvě vyhoví. Nová ředitelka je snachou krajského radního pro školství Zdeňka Seidla (ČSSD), její jmenování znepokojilo členy některých uměleckých organizací.

Hamáček: Chci v resortu kultury politického ministra

https://www.novinky.cz/, 20. května 2019

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček bude hledat nástupce odstupujícího ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) mezi politickými nominanty. Na pondělní tiskové konferenci odmítl, aby v čele resortu stál „úředník“, prosazuje politického ministra.

Výsledky debaty o budoucnosti kultury s kandidáty do Evropského parlamentu

https://jammart.eu, 16. května 2019

V rámci kampaně Culture Action Europe proběhla 25. dubna 2019 online debata o budoucnosti kultury v EU s kandidáty do Evropského parlamentu, kterou během osmi hodin sledovalo přes šest tisíc uživatelů.

Práce
Bistro-bar Poslední skaut hledá spolupracovníky

Nově otevřené bistro-bar v Čajkovského ulici na Žižkově hledá do svého týmu těchto několik pozic: kuchař, barman/ka, číšník/servírka, pomocná síla do kuchyně.

Ministerstvo kultury ČR - konkurz (Oddělení péče o sbírky)

www.mkcr.cz, 23. května 2019

Státní tajemník v Ministerstvu kultury ČR vyhlašuje výběrové řízení na služební místo ministerský v Oddělení péče o sbírky – Odbor muzeí v oboru služby ochrana kulturního dědictví, státní památková péče a péče o sbírky muzejní povahy.

Národní technické muzeum - konkurz (pokladní)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 23. května 2019

Místo výkonu práce: Kostelní 42, Praha 7.

Moravská filharmonie Olomouc - konkurz (housle)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 23. května 2019

Moravská filharmonie Olomouc hledá hráče skupiny I. houslí.

Kulurní Jižní Město - konkurz (knihovník/ce)

www.jobs.cz, 23. května 2019

Hledáme kvalifikovanou pracovnici (pracovníka) do malé knihovny na Praze 4-Jižním Městě od 1. 7. 2019. Pracovní úvazek 10 hodin týdně na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, pracovní doba v odpoledních hodinách dvakrát týdně. Vhodné pro poživatele důchodu.

Český rozhlas - konkurz (slovesný redaktor/ka)

https://rozhlas.jobs.cz/, 23. května 2019

Český rozhlas, oddělení výroby, Tvůrčí skupina Publicistika hledá vhodné uchazeče/ky na pozici slovesný redaktor/ka. Jedná se o zástup za rodičovskou dovolenou.

Jihočeská komorní filharmonie - konkurz (flétna)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 23. května 2019

Jihočeská komorní filharmonie v Českývh Budějovicích hledá hráče/ku na flétnu.

Lucky Man Films - konkurz (office manager/ka)

www.facebook.com, 23. května 2019

Baví tě film a chceš pracovat v kreativním prostředí, pak hledáme právě tebe!

Divadlo Pod kloboukem - konkurz (herci/herečky)

www.facebook.com, 23. května 2019

Divadlo Pod kloboukem rozšiřuje svůj herecký soubor.

Gnomon (Brno) - konkurz (office manažer/ka ve filmové produkci)

GNOMON, 22. května 2019

Hledáme někoho, kdo má cit pro systematickou práci, smysl pro detail, kdo umí dobře komunikovat, organizovat lidi i úkoly a dělá mu radost dotahování úkolů do finále. Potřebujeme jednoduše někoho aktivního, zodpovědného a samostatného.

IPR Praha - konkurz (produkční výstav)

www.iprpraha.cz, 22. května 2019

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy hledá produkční/ho výstav.

AVU - konkurz (vedoucí a hlavní editor Artyčok.TV)

Rektor AVU vypisuje výběrové řízení na obsazení míst vedoucí/vedoucího a hlavní editorky/editora Artyčok.TV.

Muzeum umění a designu Benešov - konkurz (ředitel/ka)

Město Benešov, 22. května 2019

Rada města Benešov vyhlašuje výběrové řízení na funkci ředitele/ky Muzea umění a designu.

Stehlík Design - tři konkurzy

www.facebook.com, 21. května 2019

Dvoje ruce nám už nestačí. Potřebujeme tvoji pomoc na níže uvedené pozice.

Památník holokaustu Romů a Sintů - konkurz (průvodce)

Lucie Horáková, 21. května 2019

Muzeum romské kultury vypisuje výběrové řízení na pozici průvodce památníku Hodonín u Kunštátu (Památník holokaustu Romů a Sintů).

Památník holokaustu Romů a Sintů - konkurz (správce/edukátor)

Lucie Horáková, 21. května 2019

Muzeum romské kultury vypisuje výběrové řízení na pozici správce památníku/edukátora v Hodoníně u Kunštátu (Památník holokaustu Romů a Sintů).

Činohra Národního divadla - konkurz (hlasový poradce/poradkyně)

Národní divadlo - Činohra, 20. května 2019

Činohra Národního divadla vypisuje výběrové řízení na pozici hlasového poradce/poradkyně.

MFDF Ji.hlava - konkurz (koordinátor/ka marketingu)

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, 20. května 2019

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava vyhlašuje konkurz na pozici koordinátora/ky marketingu.

Architektonický ateliér Archibase - konkurz stavař (architekt)

Archibase s. r. o., 20. května 2019

Práce v zavedeném architektonickém ateliéru.

Divadlo Pohádka Praha - konkurz (herečka)

www.divadlo.cz, 19. května 2019

Profesionální zájezdová scéna Divadlo Pohádka Praha s dlouholetou tradicí a repertoárem nejen pro dětského diváka hledá herečku. Nástup ihned − obsazení repertoáru.

Národní divadlo Praha - konkurz (operní sbor pro skupinu alt)

www.divadlo.cz, 19. května 2019

Pražské Národní divadlo vypisuje konkurzní řízení do operního sboru pro hlasovou skupinu alt.

Divadlo Drak - konkurz (ředitel/ka)

www.divadlo.cz, 19. května 2019

Divadlo DRAK a Mezinárodní institut figurálního divadla o. p. s. v Hradci Králové čeká výměna na ředitelském postu.

Národní divadlo moravskoslezské - konkurz (taneční pedagog/žka)

www.divadlo.cz, 19. května 2019

Národního divadla moravskoslezské vypisuje konkurz na pozici baletní mistr/repetitor na celý nebo částečný pracovní úvazek s nástupem 15. srpna 2019.

Východočeské divadlo Pardubice - konkurz (osvětlovač)

www.divadlo.cz, 19. května 2019

Východočeské divadlo obsazuje dvě místa osvětlovačů na externí spolupráci.

Letní divadelní tábor - konkurz (vedoucí)

www.divadlo.cz, 19. května 2019

Hledáme vedoucí, lektory, pro konání letního divadelního tábora nedaleko od Tišnova v srpnu 2019.

Muchovo muzeum - konkurz (pracovník/ce v obchodě se suvenýry)

Muchovo muzeum s. r. o., 17. května 2019

Muchovo muzeum, s. r. o., prezentující tvorbu čelního představitele secesního umění Alfonse Muchy, hledá vhodné kandidáty/ky na volnou pozici (HPP) pracovníka/ce v obchodě se suvenýry.

Galerie moderního umění v Hradci Králové - konkurz

František Zachoval, 17. května 2019

Galerie moderního umění v Hradci Králové vypisuje výběrové řízení na pozici vedoucí/ho PR, marketingu a produkční/ho doprovodných programů.

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze - konkurz (Ateliér grafického designu a nových médií)

www.umprum.cz, 17. května 2019

Rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze vypisuje výběrové řízení ve studijním programu Výtvarná umění na místo akademického pracovníka: asistent/asistentka vedoucího Ateliéru grafického designu a nových médií.

Národní muzeum - konkurz (kurátor/ka)

Národní muzeum, 17. května 2019

Národní muzeum – Odbor náměstka pro centrální sbírkotvornou a výstavní činnost vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pozice kurátora/ky do Centrálního oddělení péče o sbírky.

Copy it right!
Přepisování, kopírování, zobrazování a užívání obsahu i jeho odvozenin je možné, a to s uvedením zdroje.
Institut umění – Divadelní ústav
Celetná 17, 110 00 Praha 1
T +420 224 809 119
E info@culturenet.cz
www.culturenet.cz
Pokud se chcete odhlásit ze zasílání aktualit, prosím, klikněte zde.