Culturenet.cz
Vážení přátelé,

přinášíme Vám nejnovější aktuality webu Culturenet.cz.

Váš Institut umění
Granty/stipendia
Nadační fond Magdaleny Kožené - stipendijní program mentoringu uměleckého vzdělávání MenART

ArtsInfo, 4. března 2019

Nadační fond Magdaleny Kožené otevírá druhý ročník stipendijního programu mentoringu uměleckého vzdělávání MenART určeného nadaným žákům a jejich pedagogům základních uměleckých škol. Cílem projektu je podpořit vyhledávání a rozvoj mladých talentů a inspirovat pedagogy, kteří se jejich vedení věnují.

Rezidence
Prototyp - OPEN CALL 2019

https://studio-prototyp.cz/galerie/, 7. března 2019

Skupinový projekt. Výzva pro tři umělce/umělkyně, kteří se ve své praxi dotýkají problematiky zemědělství nebo pracují s půdou jako objektem zájmu. Výzva pro jednoho teoretika/teoretičku umění, který/á se zabývá tématem mizení autorství.

Rezidence AIR Wro (Polsko) - výzva pro umělce, designéry a lektory z Hradce Králové

https://strefakultury.pl, 7. března 2019

Rezidenční program AIR Wro, jenž se koná pod záštitou vratislavské Kulturní zóny, podporuje aktivity umělců, designerů, lektorů a dalších kulturních pracovníků, kteří pracují s lokálními komunitami. Tématem letošního ročníku AIR Wro je fenomén nezávislého vydávání publikací.

Taneční rezidence Blekinge (Švédsko) - výzva

www.dansiblekinge.se/blekinge-dance-residen, 6. března 2019

Činnost organizace Dans i Blekinge je zaměřena na rozvoj a podporu profesionálního tanečního a performativního umění. Organizace vypisuje výzvu pro profesionální tanečníky a tanečnice, kteří mají zájem o rezidenční pobyt v srpnu 2019.

Výzva Studia ALTA pro studenty divadelních a tanečních škol

ALT@RT, z. ú., 1. března 2019

Staňte se rezidentem ve Studiu ALTA!

Příležitosti
Workshop s Divadlem Continuo

Divadlo Continuo, 7. března 2019

Divadlo Continuo pořádá na Švestkovém Dvoře v Malovicích intenzivní osmidenní workshop. Od 6. do 14. 4. 2019. Pro herce, performery, tanečníky, výtvarníky a muzikanty. Profesionální zkušenosti nejsou podmínkou.

Dotazník o firemních muzeích

www.survio.com, 7. března 2019

Tento dotazník je určen pro osoby s vazbou na Moravskoslezský kraj (bydliště, studium, práce atp.). Je zcela anonymní a slouží jako podklad k diplomové práci o firemních muzeích.

Evropská cena za sakrální architekturu - výzva pro absolventy/ky architektury

https://fondazionefratesole.org/en/, 5. března 2019

Nadace Frate Sole vyzývá mladé architekty, kteří se ve své magisterské či dizertační práci zabývali realizací křesťanského kostela, aby svůj návrh přihlásili do soutěže o evropskou cenu za sakrální architekturu.

IDU nabízí dvě výstavy divadelní fotografie

www.idu.cz, 4. března 2019

Institut umění – Divadelní ústav nabízí k vystavení dvě putovní výstavy divadelní fotografie. První z nich mapuje historii tohoto žánru od jeho počátků (první snímek datujeme 1859) do současnosti, druhá se věnuje v širším měřítku soudobé tvorbě.

„Take your mobile and remember!“ - 90 seconds for your ideas! - otevřená výzva

Anna Hrabáčková, 3. března 2019

EUNIC Austria, evropské sdružení kulturních institutů ve Vídni, vyhlašuje ve spolupráci s zeitimpuls shortfilm a s Českým centrem Vídeň soutěž pro uživatele chytrých telefonů: vytvoř s pomocí mobilního telefonu video o délce maximálně 90 sekund na téma „30 let od pádu železné opony“ a vyhraj 500 EUR a výlet do Vídně v rámci slavnostního předávání cen.

Konference o šedé literatuře a repozitářích 2019 - výzva

Národní technická knihovna, 1. března 2019

Výzva k přihlašování odborných příspěvků na 12. ročník Konference o šedé literatuře a repozitářích.

New Technological Art Award - výzva pro umělce/kyně pracující s novými technologiemi

www.ntaa.be/en/index.html, 1. března 2019

New Technological Art Award (NTAA) vyzývá umělce, kteří ve své tvorbě využívají nové technologie, k účasti na mezinárodní soutěži a umělecké přehlídce pořádané v belgickém městě Ghent.

Akademie IDU 2019 - výzva s uzávěrkou již 10. března

Otevíráme ročník vzdělávacího programu Akademie IDU pro kulturní manažery, který je zaměřen na rozvoj klíčových dovedností pro řízení kulturních organizací. Tématy letošního ročníku jsou kreativní myšlení, strategické myšlení, strategie budování značky, leadership, finanční řízení či fundraising.

Akce
Střed zájmu: Kultura mobility v éře klimatické změny

Barbora Doležalová, 7. března 2019

Na konci dubna 2019 hostí IDU plenární zasedání networku On the move, v rámci něhož se do Prahy sjede více než 40 zástupců institucí podporujících mezinárodní uměleckou mobilitu. Součástí setkání bude i půldenní konference pro odbornou veřejnost Střed zájmu: Kulturní mobilita v éře klimatické změny, kterou pořádá IDU ve spolupráci s CAMPem a na které vystoupí například zástupci European Cultural Foundation, On the move, IPRu či příslušných ministerstev v ČR.

Akademie IDU: Strategické myšlení a plánování (1. 4. 2019, Brno)

Zveme vás na přednášku a diskuzi Akademie IDU na téma Strategické myšlení a plánování, která se koná 1. dubna 2019 v prostoru Industra, Masná 9 v Brně.

Culture Matters  - Jak úspěšně prezentovat v angličtině

Culture Matters s. r. o., 7. března 2019

Komunikujete často v angličtině? Prezentujete své záměry, aktivity či třeba výzkumy na mezinárodních konferencích? Culture Matters se nejednou účastnilo takových akcí, a proto víme, že prezentovat v angličtině (a prezentovat vůbec) není jednoduché!

East Doc Platform 2019 ovládne Eastern Logic

IDF, 5. března 2019

Osmý ročník East Doc Platform přináší zajímavé prezentace, přednášky a masterclasses renomovaných světových dokumentaristů. Buďte mezi prvními, kdo se dozví, co se chystá nejen na české, ale i evropské dokumentární scéně. Program je zdarma, v anglickém jazyce.

Budovat! Bourat? - série diskuzí a přednášek

Petr Svoboda, 5. března 2019

Dne 14. března 2019 odstartuje v přednáškové budově MCMA v Brně první ze série pěti podvečerů, během kterých celkem devět architektů z České i Slovenské republiky představí témata, aktuální a zajímavá nejen pro odbornou, ale i laickou veřejnost. Centrálními náměty přednáškového cyklu jsou současné trendy v architektuře, promítání historických hodnot do potřeby moderního užití architektury a vztah nové zástavby k původní.

Jak se mění Palác elektrických podniků v průběhu času? Zveme vás na konferenci!

Dominika Antonie Skalová, 5. března 2019

Jak se rekonstruuje jedna z největších a nejpůsobivějších památek meziválečné funkcionalistické architektury? Palác Elektrických podniků v pražských Holešovicích prochází v současné době obnovou. Srdečně vás zveme na konferenci s předními odborníky o historii stavby i specifikách rekonstrukce ve čtvrtek 21. března 2019 do Národního technického muzea. Vstup na konferenci je zdarma.

Seminář Zvuk a hudba v Piranu (Slovinsko)

http://fsk.si/en-us, 5. března 2019

Mezinárodní výzkumné centrum pro kulturní dědictví PIRANO pořádá ve slovinském městě Piranu seminář určený pro kulturní profesionály, kteří mají zkušenost s využitím zvuku a hudby v muzeích.

Ústav úžasu - workshop loutkové a objektové animace

Ústav úžasu z. s., 4. března 2019

Aktuální výzva k přihlášení do Víkendové dílny loutkové a objektové animace. Vede Jakub Folvarčný.

SE.S.TA zve na Choreografické fórum v rámci ČTP

Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA, 1. března 2019

Choreografické fórum je již tradičně součástí doprovodného programu České taneční platformy. Skupina složená z tanečních profesionálů z ČR i ze zahraničí a z příznivců tance z řad publika bude na fóru analyzovat choreografické téma pomocí zhlédnutých představení.

Festival současného cirkusu Fun Fatale nabídne přednášku na téma novocirkusové režie a dva workshopy

KD Mlejn, 1. března 2019

Osmý ročník mezinárodního festivalu současného cirkusu Fun Fatale nabídne vedle celovečerních i kratších sólových inscenací výhradně ženských interpretek také přednášku přední teoretičky nového cirkusu Veroniky Štefanové a dva akrobatické workshopy.

Letní divadelní škola Epidaurus Lyceum v Řecku - výzva

http://greekfestival.gr/?lang=en, 1. března 2019

Mezinárodní divadelní škola Epidaurus Lyceum, která se koná pod širým nebem v okolí ruin řeckého města Epidaurus, přijímá přihlášky k účasti na letošním ročníku. Škola je určená studentům herectví či obecně příznivcům performativního umění a přírody.

Publikace
Seth Stephens-Davidowitz: Všichni lžou - publikace

www.hostbrno.cz, 6. března 2019

Už nemusíte chodit ke zpovědi – historie internetového vyhledávání postačí.

Denisa Šedivá: ABCZ aneb H jako Havel - publikace

www.artmap.cz + www.denisasediva.cz, 5. března 2019

Ilustrovaný česko-anglický abecedář Česka ABCZ aneb H jako Havel přibližuje českou kulturu v mnoha oblastech, od gastronomie přes geografii, historii, technologie až po umění, design. Každé písmenko abecedy představuje klíčová slova - hesla, která jsou vysvětlena interakivní, odlehčenou formou a obklopena obrázky. Hesel je v knížce 257.

Stalo se
Audit ministra kultury v olomouckém muzeu může rozkývat židli ředitele

www.idnes.cz, 7. března 2019

Nervozita panuje v posledních týdnech v olomouckém Muzeu umění. Vyvolal ji především audit ministerstva kultury, které řídí bývalý primátor Olomouce Antonín Staněk z ČSSD. Podle zjištění MF DNES se řada lidí s vazbami na muzeum a umělecké kruhy obává, že výsledky kontroly mají posloužit k odstavení ředitele.

Ministr kultury Antonín Staněk navštíví Francii

www.mkcr.cz, 7. března 2019

Pracovní návštěva proběhne ve dnech 6. až 8. 3. 2019. Ve čtvrtek 7. března 2019 v Paříži, kde se setká s náměstkem pro kulturu UNESCO Ernestem Ottonem, kterému představí iniciativy ČR v rámci naplňování Úmluvy UNESCO.

60 let budujeme paměť českého divadla. IDU slaví významné jubileum

www.idu.cz, 7. března 2019

Rok 2019 je pro Institut umění – Divadelní ústav (IDU) významným v mnoha ohledech. „Jako kulturní instituce, která stála u mnoha zásadních historických událostí naší země, si v roce 2019 IDU dílčími událostmi připomene 30. výročí od sametové revoluce. Po čtyřech letech se znovu uskuteční Pražské Quadriennale. 14. ročník největší světové přehlídky scénografie v červnu představí 800 umělců ze 79 zemí a regionů v rámci 600 výstav, performancí, přednášek a workshopů.  Významnou událostí je také 60. výročí IDU, který zahájil svou činnost v roce 1959 pod názvem Divadelní ústav“, říká ředitelka IDU a generální ředitelka PQ 2019 Pavla Petrová.

Knihy nominované v roce 2019 na Cenu Česká kniha

Martin Daneš, 6. března 2019

Výběr titulů přihlášených do osmého ročníku Ceny Česká kniha se zúžil na šest nominací. Mezi jejich autory zvolí porotci nového laureáta či laureátku v klání, jehož Den D proběhne letos o měsíc dřív a na jiném místě, než tomu bylo doposud.

Prohlášení pražských kulturních institucí k vyhlášení stavu klimatické nouze

https://ekolist.cz/, 5. března 2019

V říjnu minulého roku vydal Mezivládní panel pro klimatickou změnu OSN zprávu, podle které se nacházíme v přelomovém období. Máme poslední šanci zachránit svět poměrně stabilního klimatu, které umožnilo vznik a rozvoj naší civilizace. Řešení jsou na vládní úrovni států projednávána jen velmi pomalu a vlažně, a tak se lidé rozhodli jednat na úrovni jednotlivých měst. Vytvářejí tlak na městské zastupitele, aby vypracovali strategický plán do budoucích let. Města na celém světě (např. v USA, Kanadě, Velké Británii, Austrálii, Německu či Španělsku) vyhlašují stav klimatické nouze. Požadujeme, aby se k nim přihlásila i Praha.

Ministr kultury Antonín Staněk ocenil osobnosti V. ročníku Dáma, Rytíř a Mecenáš české kultury

www.divadlo.cz, 4. března 2019

Slavnostní ceremoniál proběhl 24. února 2019 v Divadle na Vinohradech v rámci XIII. ročníku mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí Mene Tekel. Rezortní vyznamenání již pátým rokem udělilo Ministerstvo kultury České republiky tvůrcům, jejichž umělecká cesta byla násilně přerušena totalitní mocí, či byli kvůli svým nezlomným mravním postojům perzekvováni a zbavováni občanských práv a svobod.

Práce
Divadlo Petra Bezruče - konkurz (umělecký šéf/ka)

Divadelní společnost Petra Bezruče s. r. o., 7. března 2019

Divadelní společnost Petra Bezruče s. r. o. jako provozovatel Divadla Petra Bezruče vypisuje výběrové řízení na funkci uměleckého šéfa/ky. Vybranému uchazeči nabízíme možnost po domluvě doplnit stávající soubor o dramaturga a dva členy hereckého souboru.

Městská knihovna v Litvínově - konkurz (knihovník/ce)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 7. března 2019

Městská knihovna v Litvínově hledá knihovníka/ci na Dětského oddělení.

Knihovna Jiřího Mahena v Brně - konkurz (Oddělení kulturně-vzdělávací služby)

www.kjm.cz, 7. března 2019

Knihovna Jiřího Mahena v Brně vyhlašuje výběrové řízení na místo vedoucí/ho Oddělení kulturně-vzdělávací služby.

Zámek Dobříš - konkurz (pracovník/ce návštěvního centra - průvodce)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 7. března 2019

Požadavky: středoškolské vzdělání zaměřené na cestovní ruch, služby, administrativní činnost, MS Office, Internet, spravování webových stránek, anglický nebo německý jazyk (pokročilá znalost).  

Konzervatoř Teplice - konkurz (knihovník/ce)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 7. března 2019

Knihovnice/administrativní pracovnice ve školní knihovně, která zná a umí používat knihovnický program Clavius a zná základy katalogizace, práci na PC, Word ,Excel, Outlook.

GASK – Galerie Středočeského kraje - konkurz (edukátor/ka)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 7. března 2019

GASK – Galerie Středočeského kraje hledá edukátora/ku Lektorského centra.

Národní památkový ústav (Praha) - konkurz (interní auditor/ka)

www.npu.cz, 7. března 2019

Generální ředitelství Národního památkového ústavu hledá kandidátku nebo kandidáta na pozici interního auditora/ky.

Státní hrad a zámek Velhartice - konkurz (kastelán/ka)

www.npu.cz, 7. března 2019

Ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích, vypisuje výběrové řízení na místo správce památkového objektu – kastelána státního hradu a zámku Velhartice.

Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci - konkurz (redaktor/ka)

https://portal.mpsv.cz/sz/, 7. března 2019

Pracoviště: Univerzita Palackého v Olomouci, Biskupské nám. 842/1, Olomouc.

MVP events - konkurz (kreativec)

www.winwinjob.cz, 7. března 2019

Na kombinovanou pozici art director/copywriter hledáme kreativce s nápady, který bude odpovědný nejen za uměleckou stránku projektu, ale i jeho textovou podobu a následnou prezentaci.

Praha Music Center - konkurz (brand manažer/ka)

www.jobs.cz, 7. března 2019

Praha Music Center spol. s r. o., největší distributor hudebních nástrojů a ozvučovací techniky světových značek v ČR, hledá zaměstnance na pozici brand manažera/ky – klasické hudební nástroje, bicí.

Národní muzeum - konkurz (Oddělení technické správy)

www.jobs.cz, 7. března 2019

Národní muzeum – Odbor provozního náměstka GŘ NM vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pozice Facility Manager – vedoucí Oddělení technické správy.

Ticket Art - konkurz (Obchodní oddělení)

www.facebook.com, 7. března 2019

Rádi bychom na našem obchodním oddělení přivítali nového člena s nadšením pro kulturu, který by se stal nedílnou součástí pro správné fungování obchodu.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu - konkurz (brand manažer/ka)

https://rozhlas.jobs.cz/, 7. března 2019

Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) hledá vhodné uchazeče/uchazečky na pozici brand manažera/ky.

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě - konkurz (archeolog)

www.cz-museums.cz, 7. března 2019

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě vypisuje výběrové řízení na pozici archeolog – vedoucí archeologických výzkumů.

Studio Ypsilon - konkurz (PR - tiskový/á mluvčí)

Studio Ypsilon, 6. března 2019

Pražská Ypsilonka hledá nového kolegu/kolegyni na pozici PR - tiskový/á mluvčí. Jedná se o práci na plný úvazek s nástupem od května 2019.

Ufftenživot - konkurz (producent/ka)

Ufftenživot, 5. března 2019

Ufftenživot volá o pomoc! Hledáme producenta! Někoho, kdo se bude o tenhle soubor starat a vytvoří mu prostor pro tvorbu. V tomto roce máme naplánované dvě premiéry a získali jsme na ně finance. Nepotřebujeme někoho, kdo nám bude chodit nakupovat věci, ale partnera schopného zároveň administrativy.

Český rozhlas - konkurz (rešeršista/ka)

Český rozhlas, 5. března 2019

Do týmu pro nově připravovaný zpravodajský formát Českého rozhlasu hledáme rešeršistu/ku.

Letohrádek Hvězda - konkurz (kustod)

Památník národního písemnictví, 5. března 2019

S ohledem na zahájení výstavní sezóny v letohrádku Hvězda vyhlašuje Památník národního písemnictví výběrové řízení na pozici kustoda v letohrádku Hvězda.

Janáčkova opera Národního divadla Brno - konkurz (tanečníci)

Zuzana Palaniyappan, 5. března 2019

Soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno vypisuje konkurz na tanečníky do inscenace Jacquese Offenbacha HOFFMANNOVY POVÍDKY (režie SKUTR, choreografie Jan Kodet), která bude mít premiéru v Janáčkově divadle 20. 9. 2019.

Městská divadla pražská - konkurz (obchodní referent/ka)

Městská divadla pražská, 5. března 2019

Jste samostatní, pečliví, zodpovědní, komunikativní a máte zájem o divadlo? Pak hledáme možná právě vás - kolegyni/(-u) na pozici obchodní referent/ka se specializací na přímý prodej Městských divadel pražských. Nabízíme práci v zavedené kulturní organizaci na hlavní pracovní poměr.

Historické muzeum - konkurz (kurátor/ka)

Národní muzeum, 5. března 2019

Národní muzeum – Historické muzeum vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pozice kurátora/ky v Etnografickém oddělení.

Svatá Ludmila 1100 let - konkurz (asistent/ka - back office)

Svatá Ludmila 1100 let, 4. března 2019

Spolek Svatá Ludmila 1100 let hledá pracovníka na pozici asistent/ka (back office) k projektové manažerce spolku. Posláním spolku je péče o odkaz svaté Ludmily v ohledech jeho uchovávání, šíření a prezentování široké veřejnosti, tak aby v roce 2021 došlo k důstojnému uctění 1100 let od její mučednické smrti.

Divadlo Na Fidlovačce - konkurz (rekvizitář/ka)

Divadlo Na Fidlovačce, s. r. o., 4. března 2019

Divadlo Na Fidlovačce přijme ihned rekvizitáře/ku na DPP nebo ŽL.

Činoherní studio města Ústí nad Labem - konkurz (garderobiér/ka)

Petr Kuneš, 4. března 2019

Hledáme novou kolegyni nebo nového kolegu na pozici garderobiéra/ky pro Činoherní studio města Ústí nad Labem, p. o. 

AERTEK.CZ hledá studenty a lektory

KINO AERO, 2. března 2019

Hledáme posily týmu studentů a nadšených lektorů. Jedná se o pobytové filmové dílny pořádané kinem Aero.

Státní hrad a zámek Velhartice - konkurz (kastelán/ka)

Národní památkový ústav, 28. února 2019

Ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích, vypisuje výběrové řízení na místo správce památkového objektu – kastelána/ku státního hradu a zámku Velhartice.

Institut umění – Divadelní ústav - konkurz (Provozní oddělení)

www.idu.cz, 7. února 2019

Prestižní státní kulturní organizace Institut umění – Divadelní ústav (IDU) přijme do Provozního oddělení zaměstnance na plný pracovní úvazek.

Inzerce
Bazaar Festival 2019 uvede provokativní umělce z Německa, Bulharska i Libanonu
Bazaar Festival 2019 uvede provokativní umělce z Německa, Bulharska i Libanonu

www.bazaarfestival.cz, 6. března 2019

Pátý ročník divadelního a tanečního festivalu Bazaar představí umělce ze střední a východní Evropy, a poprvé i z Blízkého východu. Přehlídka progresivních scénických prací a ukázek proběhne od 14. do 18. března 2019 v divadlech Alfred ve dvoře, Archa, Ponec a ve Studiu Alta.

FUTURE GATE sci-fi film festival Brno 2019
FUTURE GATE sci-fi film festival Brno 2019

Festival Future Gate, 6. března 2019

filmové premiéry  |  legendy žánru |  dokumenty | seriálový maraton
zahraniční hosté | výstavy | workshopy | technologie | besedy | koncerty

Tantehorse: !O! opět na Pragovce
Tantehorse: !O! opět na Pragovce

Tantehorse z. s., 4. března 2019

Ve dnech 19. až 23. 3. 2019 proběhnou v bývalé jídelně Pragovky další uvedení projektu !O! / Family Therapy. Nachází se na pomezí performance, instalace a happeningu. Je to taneční architektura mezi skutečností a snem ohledávající téma šílenství a psychické nemoci z perspektivy umění jako diagnózy.

Copy it right!
Přepisování, kopírování, zobrazování a užívání obsahu i jeho odvozenin je možné, a to s uvedením zdroje.
Institut umění – Divadelní ústav
Celetná 17, 110 00 Praha 1
T +420 224 809 119
E info@culturenet.cz
www.culturenet.cz
Pokud se chcete odhlásit ze zasílání aktualit, prosím, klikněte zde.