/ aktuality
Detail aktuality ZPĚT

Studenti i firmy se zapojí do soutěže o znovuvyužití odpadu

Příležitosti

Ministerstvo průmyslu (MPO) vyhlásilo již druhý ročník soutěže Přeměna odpadů na zdroje, která má povzbudit firmy, obce a studenty, aby kreativně přemýšleli, jak znovu využít to, co vyhodíme. Cílem je zabránit zaplavení republiky odpadky. Češi, stejně jako další Evropané, se totiž v odpadcích doslova topí. Například Čína zakázala dovoz odpadu z jiných zemí – o to je otázka, jak vyhozené věci znovu využít, aktuálnější.

Nový beton a malta vyrobené ze stavebního odpadu, víceúčelové odolné desky z použitých kabelů nebo svatební šaty z plastu, originální oděv z gramofonových desek, iglú sestrojené z roliček toaletního papíru – to jsou některé z projektů, které loni zabodovaly v soutěži MPO.

Problém s komunálním odpadem

Podle statistických dat z roku 2016 se nakládalo v Česku celkem s 34,4 miliónu tun odpadů. Znovu využít jsme dokázali 80 procent z nich. Velký podíl na tom má recyklace a využívání stavebních materiálů, které tvoří polovinu všech odpadů.

V oblasti komunálního odpadu je však situace jiná. Každý Čech po sobě zanechal v přepočtu 339 kilogramů komunálního odpadu. Přibližně polovina končí na skládce, což je neekologický a nevhodný způsob likvidace. Obyvatelé ČR vytřídili přibližně 49 kilogramů na osobu (15 kg papíru, 12 kg skla, 12 kg plastů, 3 kg kovů a 7 kg ostatních odpadů). Situace v Evropské unii není příznivější.

„Jsme si vědomi toho, že zdroje nejsou bezedné, a proto by udržitelné nakládání se surovinovými zdroji mělo být naší prioritou. ČR nemá dostatek všech potřebných surovinových zdrojů, o to více se musí snažit existující zdroje znovu efektivně využívat,“ poznamenal k tomu ministr průmyslu v demisi Tomáš Hüner (za ANO).

(...)

Podrobnosti o soutěži a kritéria pro jednotlivé kategorie zveřejnilo ministerstvo zde. Uzávěrka přihlášek do soutěže je 31. března 2018. Slavnostní ocenění vítězů proběhne v červnu v prostorách Senátu.


Zdroj: www.novinky.cz