/ aktuality
Detail aktuality ZPĚT

Sněmovna by podle výboru měla schválit rozpočet kultury beze změn, meziročně narostl o 700 milionů

Stalo se

Ministerstvo kultury by v roce 2018 mělo hospodařit s částkou 13,03 miliardy korun. Oproti letošnímu rozpočtu je částka asi o 700 milionů korun vyšší. Největší výdaje, 3,31 miliardy korun, půjdou na církevní restituce.

Sněmovní kulturní výbor ve středu doporučil schválit návrh rozpočtu ministerstva kultury na příští rok beze změn.

Ministerstvo má hospodařit se 13,03 miliardy korun. Částka je asi o 700 milionů korun vyšší než v letošním schváleném rozpočtu.

Výbor tuto středu nepodpořil návrhy přidat kultuře 300 milionů korun na obnovu kulturních památek a 50 milionů na nákup pozemku pro přesun českokrumlovského otáčivého hlediště.

Přesun 300 milionů korun z obsluhy státního dluhu a ze všeobecné pokladní správy na obnovu památek žádala Věra Kovářová ze STAN. Ministerstvo by díky převodu mělo na tyto účely příští rok zhruba miliardu korun.

Návrh Kovářové ale podpořilo jen sedm z 21 členů výboru, schválen nebyl.

Pouze jeden hlas získal ve výboru požadavek Jiřího Miholy za KDU-ČSL na zvýšení dotace Národnímu památkovému ústavu na nákup pozemku Kvítkova dvora vedle barokní zahrady českokrumlovského zámku, v jejíž ose se unikátní otáčivé hlediště nachází.

V debatě požadavek podpořil končící ministr kultury a Miholův stranický kolega Daniel Herman, podle něhož by přesun hlediště ukončil spory s Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu známou pod zkratkou UNESCO.

Rovněž Miholův návrh by snížil částku na obsluhu státního dluhu.

Původní podoba návrh rozpočtu ministerstva kultury získala podporu 13 z 21 členů výboru, osm jich hlasovalo proti.

Největší položku rozpočtu ministerstva kultury, 3,31 miliardy korun, tvoří výdaje spojené s církevními restitucemi. Zahrnuje příspěvek na činnost církví a peněžité vyrovnání za nevydaný majetek.

Končící ministr kultury Herman uvedl, že rozpočet kultury tvoří 0,96 procenta výdajů navrhovaného státního rozpočtu jako celku. Bez částky určené církvím jde podle něho o 0,7 procenta celkových výdajů státu.

Dlouhodobě se hovoří o tom, že stát by měl dávat na kulturu jedno procento z rozpočtu.


Zdroj: ČTK