Půlka Invalidovny kulturním a kreativním průmyslům

Publikováno 12. 6. 2019

Budovu barokní Invalidovny v Praze chtěl stát v roce 2016 prodat. Na vyjádření protestu se zformovala občanská Iniciativa pro Invalidovnu, které se podařilo ve spolupráci s ministerstvem kultury privatizaci zastavit. Nyní je budova ve správě Národního památkového ústavu a čeká na rekonstrukci. Než se tak stane, je od května letošního roku dočasně zpřístupněna veřejnosti. Krátce po otevření jsme si povídali s iniciátorem protestu Nisanem Jazairim o tom, co Invalidovnu do října čeká a jak by tento pop-up projekt mohl inspirovat další podobné aktivity.

Sedmého května se uskutečnil takzvaný Grand Opening Invalidovny, kterého se zúčastnilo okolo dvou tisíc lidí. Jaké to je se tady ocitnout tři roky poté, co jste vyjádřili nespokojenost s privatizací památkově cenného objektu?

Nijak zvlášť to neprožívám, ale když to zpětně reflektuji, je to určitě úspěch.

Pamatuji si banner na budově, na kterém bylo telefonní číslo s informací, že je na prodej. Jako by Invalidovna byla dům jako jakýkoli jiný. O její památkové hodnotě není třeba pochybovat, stejně tak o jejím významu pro městskou část Praha 8. Dost mě to tehdy šokovalo a ulevilo se mi, když z prodeje sešlo. Jak se vám to podařilo?

Dlouhodobě se věnuji městskému plánování a vedu společnost, která působí i v zahraničí. Sleduji proto, jak se podobné nevyužité budovy ve světě oživují pro kreativně-kulturní účely. Znám to z Berlína, Barcelony, Amsterdamu a dalších měst. Když se měla Invalidovna před třemi lety prodat, rozhodl jsem se to zastavit.

Celý rozhovor Kateřiny Přidalové, publikovaný 5. 6. 2019 na webu KreativníČesko.cz, najdete zde.