/ aktuality
Inzerce ZPĚT

Pražský Microfestival

Pražský Microfestival slaví - od jeho prvního ročník letos uplyne už celé desetiletí. 10. ročník festivalu se bude konat 24. - 27. května ve Venuši ve Švehlovce. Všechno to začalo jako "mikro" podnik s hrstkou autorů z různých anglicky mluvících zemí.

Každý rok v květnu PMF představuje díla a práce více než 30 spisovatelů a umělců z celého světa a zabývá se širokou škálou uměleckých forem.

Zatímco hlavní program se zaměřuje na experimentální prózu a poezii s přesahemdo oblasti videa a zvukového umění, vedlejší program festivalu zahrnuje vystoupení, vizuální umění a prostorové instalace domácích i mezinárodních umělců. Na známku své různorodosti a ve snaze pojmout toho co nejvíc se festival bude konat ve dvou hlavních jazycích, českém a anglickém, přičemž někteří účinkující budou číst i v rodném německém, litevském, slovinském, slovenském a španělském jazyce.Tento ročník PMF je prvním literárním festivalem v České republice, který se začleňuje do sítě Versopolis, tedy sítě věnované podpoře evropské poezie, vynikajících autorů a literárních událostí.

BANNER

Seznamu účastníků vévodí dva zvláštní hosté z USA, konceptuální básnířka a kriminální právnička Vanessa Place a legendární spisovatelka Rikki Ducornet. Místní literární scénu zastoupí renomovaní autoři jako Magdaléna Platzová, Olga Stehlíková, Martin Reiner a Ondřej Buddeus. Letošní hlavní program bude zahrnovat i autory píšící mimo tradiční kategorie poezie nebo prózy, což je případ rakouského umělce Maxe Oravina, který se zaměřuje na hudební a obrazové umění. Další spisovatel z Rakouska Jopa Jotakin míchá své provokativní texty s prvky divadla, tancem a performancí. Mezi další účastníky PMF z Evropy patří litevská básnířka a aktivistka za lidská práva Aušra Kaziliūnaitė, jakož i španělský spisovatel a neurolog Germán Sierra.

V minulosti byla místa konání festivalu různorodá - jmenujme třeba Studentský klub K4, Roxy NoD, Vzorkovnu a či kampus Hybernská 4. Není se tedy co divit, že PMF slaví své výročí na dalším novém místě. Venuše ve Švehlovce je domovem pro stálou divadelní scénu i studentskou kolej, a zdá se tak, že je vhodnou volbou pro festival, jehož největší ambicí je vytvořit prostor pro dialog mezi žáky a učiteli, pozorovateli a účastníky, teoretiky a praktiky.

Tato myšlenka slouží za základ kritického kolokvia, které se uskuteční v rámci letošního PMF. Název konference Manufacturing Dissent spojuje 10. ročník festivalu a 50. výročí studentské revoluce v Paříži a Pražského jara. Zaměřuje se tak na interakci politickou a poetickou v digitálním věku. Festival  přinese i řadu rozhovorů s pozoruhodnými současnými mysliteli, přičemž tak mladým akademikům poskytne možnost dál s pomoci zahraničních odborníků zpracovávat a rozvíjet nápady nebo  prezentovat svůj výzkum před mezinárodním obecenstvem.

Byli bychom nesmírně vděční, kdybyste mohli sdílet tyto informace na vašich webových stránkách, a taky nás sledovat  na naších  mediálních kanálech (Twitter, Facebook a Instagram) a podporovat nás tím, že se vám “budou líbit” naše příspěvky (pokud samozřejmě budete mít zájem) abychom mohli co nejširší obec možných účastníků.

Pokud byste měli zájem o rozhovor s některým z našich umělců nebo publikovat jejich  původní dílo (nebo verzi v angličtině), neváhejte nás kontaktovat na info@praguemicrofestival.com

 


Zdroj: Pražský Microfestival