/ aktuality
Detail aktuality ZPĚT

Praha dá na jednoleté i víceleté granty v kultuře 556 milionů Kč

Granty/stipendia

Praha vydá v letošním roce na kulturní granty 335 milionů korun, penězi podpoří přes sedm stovek projektů. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Žadatelé dostanou peníze buď na jednoleté granty nebo na víceleté, zahrnující rovněž roky 2020 až 2023. Projekty, které město podpoří, vybrala magistrátní grantová komise, jejímiž členy jsou převážně odborníci z kultury. Přidělení grantů schválil magistrátní výbor pro kulturu, ještě jej musí projednat zastupitelé.

„Praha dnes dává skoro čtyři procenta svého rozpočtu do kultury. Toto číslo se odráží i v náhledu na Prahu, do které se dnes nejezdí jen za památkami, ale právě za širokou nabídkou kulturních akcí té nejvyšší světové kvality, stejně tak jako akcí čistě místních a souvisejících s historií města a jeho jednotlivých městských částí," řekl ČTK předseda výboru pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL).

Na jednoleté granty vydá město 109,3 milionu korun. Nejvíc peněz půjde do divadel, a to 35,97 milionu. Na druhém místě je hudba s více než 22,5 milionu korun. Naopak nejméně půjde na literaturu, kde město podpoří projekty v celkové výši 4,73 milionu. Na víceleté granty hlavní město dá zhruba 226 milionů. Také v tomto případě dostanou nejvíce divadelníci a následně hudebníci.

Z žádostí, které na úřad dorazily, jich komise 11 vyřadila, neboť nesplňovaly požadavky magistrátu. Ten je následně rozděluje podle druhu umění do skupin na divadlo, hudbu, tanec, výtvarné umění, literaturu, audiovizi a poslední skupinou jsou ostatní projekty.

Granty město přiděluje pouze těm žadatelům, jejichž projekty získají od grantové komise při hodnocení alespoň minimální počet bodů. U žádosti o jednoletý garant je to 65 bodů a u víceletých 75. Současná 15-ti členná grantová komise byla zvolena letos v červnu na tři roky. Jediný předseda komise je vybírán z řad politiků.

Finální seznam grantů musí ještě schválit pražští zastupitelé na únorovém zasedání. Radní totiž mohou schválit pouze granty 200 000 korun. Ty zbylé schválí právě zastupitelé.

http://kultura.praha.eu/jnp/cz/granty/index.html


Zdroj: ČTK: brn, jw