/ aktuality
Detail aktuality ZPĚT

Parlament EU bude hlasovat o jedné z nejzásadnějších legislativních změn pro autory - petice

Příležitosti

Návrh Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu má přinést spravedlivou odměnu pro tvůrce, jejichž díla jsou užívána předními digitálními platformami, jako je například YouTube, které v dnešní době platí nositelům práv jen zanedbatelné částky.

Práva milionů autorů po celé Evopě budou významně posílena, pokud bude stávající návrh směrnice přijat. Zároveň tak vznikne i velice důležitý precedens, který budou moci následovat i další země.

Nicméně ještě není rozhodnuto. Technologické společnosti a instituce brojící proti autorským právům se vší silou snaží tomuto zabránit. Jejich silná lobby za účelem oslabení práv autorů vede dezinformační kampaň a vykresluje nárok na autorské odměny jako cenzuru a ohrožení pro svobodu slova.

Blížíme se do finále celého legislativního procesu a je velice důležité, aby hlasy autorů byly vyslyšeny. Žádáme Vás, abyste podpořili petici na http://makeinternetfair.eu/ a připojili svůj podpis k 40 000 dalších tvůrců z celé Evropy, kteří tak jasně vyzývají politiky, aby pro ně zajistili spravedlivou odměnu.

Pro více informací ohledně petice, či návrhu směrnice se můžete obrátit na kolegu Tomáše Herolda na E herold@dilia.cz

S pozdravem

prof. JUDr. Jiří Srstka
ředitel DILIA


Zdroj: DILIA