/ aktuality
Detail aktuality ZPĚT

Oživili brownfieldy. Jsou za tím investice, moře práce a silná motivace

Stalo se

Nevyužité a zanedbané objekty, pozemky nebo celé areály. Staré továrny a jiné průmyslové, zemědělské, vojenské a další objekty. Říká se jim brownfieldy. Ty, co mají smůlu, roky i desetiletí chátrají a rozpadají se. Ty, co mají více štěstí, například na osvícené lidi nebo dobré místo, se dočkají finanční injekce, revitalizace, znovuoživení a získají novou funkci.

O inspiraci není nouze

Zní to lákavě a atraktivně: Mít kancelář, sídlo, showroom nebo jinou provozovnu ve vypiplané továrně, kde genius loci, neboli duch místa, podporuje podnikání a láká zákazníky. A kde je možné vlastní byznys a projekty podepřít o často i více jak stoletou historii místa, o podnikatelské dějiny (byť nepřímých) předchůdců, které se táhnou až do devatenáctého století nebo, přinejmenším, do začátku století minulého. Jestliže celé podnikatelské rodiny z Česka zmizely, často pod vlivem historických událostí, připomínají je stavby, staré mnohdy více než sto let.

O inspiraci, jak je možné se starými objekty naložit a přivést je k novému životu, už přitom není v Česku nouze. A to v různých regionech i oblastech lidské činnosti, od kultury po podnikání. Bronwfield má ve své DNA i Pivovar Kocour ve Varnsdorfu, který sídlí v prostorách bývalé továrny keramických závodů.

Celý příspěvek Jany Bohutínské, publikovaný 25. 4. 2019 na webu Podnikatel.cz, najdete zde.


Zdroj: https://www.podnikatel.cz/