/ aktuality
Detail aktuality ZPĚT

Ostravský divadelní archiv zmapuje historii tamějších profesionálních scén

Stalo se

V Ostravě vznikne divadelní archiv, který bude mapovat historii všech ostravských profesionálních divadel. Měl by být nejpozději příští rok na podzim ke 100. výročí vzniku Národního divadla moravskoslezského. Město na něj chce dát letos milion a příští rok 900.000 korun. Data v elektronické podobě budou veřejně dostupná. Novinářům to dnes řekli ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) a ředitel NDM Jiří Nekvasil. Podobný archiv podle nich není nikde v České republice a možná ani v Evropě.

„Měla by tam být přehledně prezentována a zachycena historie nejen Národního divadla moravskoslezského, která už koneckonců na našem portálu je k dispozici, ale zároveň Divadla Petra Bezruče, Komorní scény Aréna, Divadla loutek. To žádné město u nás nemá, že by takto mělo zpracovanou historii faktograficky a badatelsky veřejně přístupnou,“ řekl Nekvasil.

Společný archiv má podle něj logiku i v tom, že Divadla Petra Bezruče a Aréna byly od roku 1980 na zhruba deset let administrativně začleněny do tehdejšího Státního divadla Ostrava (dnešní NDM). Projekt navíc bude mít možnost dalšího rozvoje, takže by neměl být problém do archivu případně přidat současná ostravská divadla nebo někdejší divadlo německé.

Základem bude podle Nekvasila pořídit soupis repertoárů divadel, soupis premiér, obsazení či inscenačních týmů včetně dostupných fotografií. „Když si zadáme umělce nebo titul, zadáme si sezonu, tak dojdeme (k tomu), co se hrálo, kde se hrálo, případně jaký byl počet repríz a tak dále. Od těch témat se to rozvíjí dál, to znamená, pak vznikají medailonky s životopisy, studie k určité problematice,“ popsal Nekvasil. Zároveň budou digitalizovány dokumenty a badatelé získají přehled, co je do jaké míry dostupné. „I v tom je to ojedinělé a myslím si, že to bude velkou pomůckou pro poznání nejen pro historiky, ale i pro veřejnost,“ řekl ředitel NDM.


Zdroj: ČTK: Vlastimil Vyplel, hj