Jak může úředník podpořit kulturu?

Publikováno 15. 5. 2019

Uspořádali jsme další setkání neformální platformy Kreativní Česko. Akce s názvem Střed zájmu: GRANTY aneb Jak podpořit kulturu ve městech otevřela Pandořinu skříňku plnou otázek, frustrací i řešení pro efektivnější administrativu nejen grantů. Jak správně nastavit grantové systémy, si do jihlavské městské knihovny přijelo vyslechnout třicet pět úředníků, vedoucích odborů kultury, radních či analytiků kultury a kreativních odvětví.

Program sestával z prezentací, společné diskuse i moderovaných debat u kulatých stolů. S tématem se nám podařilo přivést k sobě zástupce Jihlavy, Brna, Prahy, Plzně, Olomouce, Ostravy, Opavy, Liberce, Hradce Králové a Zlína. Speciální pozdravy putují do Českých Budějovic, jejichž zástupkyním účast překazila nepřízeň počasí. Nejen počasí bylo ten den pestré. Jaké podněty jsme si z Jihlavy odvezli?

 

Data, data a zase data

Setkání zahájila vedoucí Institutu umění (IDU) Eva Žáková se svou zkušeností z analýzy dotačních programů ministerstva kultury (MK), která byla zpracována na zadání MK v roce 2017. Hned v úvodu Žáková připomněla zásadní otázku, kterou by si měl položit každý úředník či politik, který si analýzu objedná či se do ní pustí: „Proč to děláte?“ Nejdříve si své zadání a cíl ujasněte, jen tak je možné s daty pracovat efektivně. Můžete totiž snadno zjistit, že váš cíl je nereálný, že zkrátka nemáte pro jeho naplnění dost plný datový zásobník. I to je důvod, proč nepodceňujte v první řadě sběr informací, a to jak o žadatelích a podpořených projektech, tak i jejich náplni a rozpočtech. Jen kvalitní data vám odpoví na otázky ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujete. A kde přesně začít? Nejlépe už u samotných žádostí. Nepracujte pouze s podpořenými subjekty, zajímat by vás měl každý žadatel. Nad tím, že žádost by bylo nejlépe mít vyplněnou elektronicky, si povzdechli snad všichni účastníci. Vaším cílem by měla být ale především čitelnost formuláře. Sestavte ho natolik srozumitelný, aby se ho žadatel nebál vyplnit, aby pro jeho vyplnění nemusel platit externistu nebo nemusel trávit hodiny a dny konzultacemi a hledáním, co která kolonka znamená a do kterého řádku patří ta či ona část rozpočtu. Nejen že kvůli nepřehlednému formuláři vznikají chyby od žadatelů, ale následně je často neodhalí ani administrátoři. Bez přehledných a plnohodnotných dat je zjišťování stavu, potenciálu a potřeb poměrně náročné, ne-li nemožné, jak potvrdila Žáková.

Celý příspěvek Lucie Ševčíkové, publikovaný 9. 5. 2019 na webu KreativníČesko.cz, si můžete přečíst zde.