/ aktuality
Detail aktuality ZPĚT

Hlavní město Praha v současné době spravuje dvanáct divadel

Stalo se

Tucet divadel zřizuje v současné době hlavní město Praha, protože k těm dosavadním se loni přiřadilo divadlo Komedie a dočasně se stalo součástí Městských divadel pražských. Dotujeme je částkou 450 milionů korun, dalších 120 milionů rozdělujeme formou grantů, řekl ČTK radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

„Největším souborem jsou MDP se třemi scénami. Komedie by měla sloužit spíše mladým hercům, poskytovat prostor nezávislým souborům a mimopražským inscenacím, aby se diváci v metropoli mohli konfrontovat s touto tvorbou,“ uvedl. Až divadlo Komedie projde rekonstrukcí, bude se mu hledat nájemce a svazek MDP opět opustí.

„V Komedii hostovalo po dobu rekonstrukce Divadlo Na zábradlí. Bude se tam hrát od září s novým vedením MDP, i když prostor zatím připomíná spíš avantgardní scénu; komfort pro diváky i herce je tristní,“ uvedl Wolf. Rekonstrukci zdržuje to, že divadlo patří ministerstvu financí. Obě strany se stále domlouvají o výši částky za opravu. „Mohlo by to být až 150 milionů korun, což by zahrnulo i opravu jeviště s vybudováním zdvihů nutných pro moderní divadelní provoz. Popřípadě se půjde cestou jen částečných úprav. Jsme připraveni do obou variant dát za město polovinu nákladů,“ uvedl Wolf.

Další velká rekonstrukce čeká Divadlo na Vinohradech, náklady dosáhnou až jednu miliardu korun. Problémem je, že památkáři zatím nesouhlasí s demontáží původního takzvaného Křižíkova jeviště z roku 1926. Jeho technologie jsou totiž opravdu muzejní, zatímco požadavky 21. století jiné. „Jsme připraveni, že jeviště bude odborně demontováno, někde uskladněno, popřípadě některé jeho fragmenty vystaveny. V případě dohody s památkáři bude vysoutěžena firma, která tyto práce udělá, připraví projekt a zhotoví jeviště nové. Současně by bylo vypsáno výběrové řízení na opravu celé vinohradské scény; byla by totiž škoda roční odstávky z provozu nevyužít,“ podotkl radní. Podle něj na to město finance má a je připraveno investovat, aby se po těch 110 letech tato scéna vrátila do plného lesku. K opravě by mohlo dojít v roce 2020.

Radní Wolf není zastáncem transformace divadel zřizovaných městem, o které se hovoří už od 90. let. „Existenci dotovaných scén pokládám za nutnou; do jejich dramaturgie nezasahujeme a výsledky mají dobré,“ vysvětlil. Granty jsou určeny i soukromým scénám, vázány jsou na kvalitu, například na autorská práva dobrých zahraničních textů. Transformovanými scénami v Praze jsou Dejvické divadlo, Archa, Činoherní klub a Semafor. Hlavní město je nadále podporuje dotacemi, například Činoherní klub dostává 18 a Semafor 7,5 milionu. Víceletý grant má i Archa, která dostává 25 milionů korun. „I když prošly transformací, jsou závislé na finanční dotaci z města,“ vysvětlil Wolf. Upozornil, že v době transformace byly scény opravené, jejich zařízení ale nyní dosluhuje, což si vyžádá investice. Institut umění – Divadelní ústav před pěti lety vypracoval návrh na optimalizaci pražské divadelní sítě. Magistrátu doporučil divadla oddělit od státu.


Zdroj: ČTK: bor, mal