/ aktuality
Detail aktuality ZPĚT

CZECHDESIGN přiváží do Prahy přední zahraniční designéry a teoretiky

Příležitosti

Uvidíte teoretičku a novinářku reflektující design v deníku The New York Times, norské odborníky na trvale udržitelný design, experta na výzkum současného designu z Londýna. Cyklus Budoucnost evropského designu realizuje CZECHDESIGN v letech 2015-16 a je podpořen Fondem EHP.

Na letošní podzim připravil CZECHDESGIN ve spolupráci s pražskou UMPRUM a Norwegian University of Science and Technology další program s několika zahraničními hosty. Přednášky a workshopy jsou určené studentům designu, designérům i široké veřejnosti.

Předmětem jednotlivých přednášek a workshopů jsou témata, jako je sociální role designu a jeho vztah ke společnosti, budoucnost jednotlivých designérských disciplín nebo role výzkumu v designu.

Vizuál projektu vytvořila grafička Markéta Steinert

Vizuál projektu vytvořila grafička Markéta Steinert

 

PROGRAM PROJEKTU - PODZIM 2015:

25.8.2015 v 18:00 / FEDJA VUKIC / GALERIE CZECHDESIGN / PŘEDNÁŠKA A VÝSTAVA

Jak se daří designu v balkánských zemích? Jak se vyrovnává s odkazy z minulosti a jaké jsou jeho současné i budoucí výzvy? Přednáška předního chorvatského teoretika Fedji Vukiće zároveň zahájí výstavu „Design in Croatia“, která představí nedávnou historii designu v Chorvatsku i bývalé Jugoslávii stejně jako aktuální designérskou tvorbu v této oblasti. K vidění bude v GALERII CZECHDESIGN do 4. září 2015.

23.9.2015 v 18:30 / ALICE RAWSTHORN / UMPRUM / PŘEDNÁŠKA

Jak design řeší každodenní problémy a co od něj můžeme čekat v budoucnu? Britská teoretička Alice Rawsthorn píšící pro světové vydání The New York Times a autorka bestselleru Hello World: Where Design Meets Life (v českém překladu z roku 2014Zdravím, světe: Jak design vstupuje do života) představí svůj pohled na design a jeho společenskou úlohu.

10.10.2015 ve 14:00 / MADELEINE CZIGLER / CZECHDESIGN / PŘEDNÁŠKA 

Módní průmysl je velmi specifickou součástí oboru design s velkým potenciálem do budoucna. Mladí návrháři však často narážejí na bariéru komunikace. Fotky, přehlídky, katalogy reklama - je třeba tomu všemu dát ale hlubší směr.  Jak si vytvořit vlastní značku a jak ji komunikovat?  Madeleine Czigler, expertka na komunikaci a propagaci projektů z oblasti módy, profesorka Fashion Communication na American University of Paris,  přijede představit přístupy a principy fungující v propagaci fashion designu.

13. – 14.10.2015 / NORSKO: DESIGN A UDRŽITELNOST / UMPRUM / PŘEDNÁŠKY A WORKSHOP

Jak k designu přistupovat tak, aby přinášel efektivní a udržitelná řešení? Materiál, technologie, způsob výroby, distribuce nebo použití v praxi – to vše ovlivňuje dopad designérské práce na životní prostředí, sociální a ekonomickou situaci uživatelů, firem nebo veřejného prostoru. Design pro budoucnost přijedou představit profesoři katedry produktového designu z Norwegian University of Science and Technology – Casper Boks, Andre Liem a Tore Gulden.

10. – 11.11.2015 / JEREMY MYERSON / UMPRUM / PŘEDNÁŠKA A WORKSHOP

Design britských sanitek nebo interaktivní mapa veřejných záchodků v Londýně. To jsou dva z mnoha projektů výzkumného centra Helen Hamlyn Centre for Design. Vzniklo v roce 1999 na Royal College of Art v Londýně a jeho fungování pro univerzitu znamená cennou interakci s praxí, státní správou i veřejným prostorem.  Jak to vypadá, když se design orientuje na lidské potřeby, přijede představit jeho spoluzakladatel a dlouholetý ředitel Jeremy Myerson.

25.11.2015 v 18:30 / GUY JULIER / UMPRUM / PŘEDNÁŠKA

Čím se zabývá výzkum současného designu? Jaké jsou aktuální přístupy a čím může současné designérské tvorbě přispět? Tato témata přijede představit profesor na University of Brighton a vedoucí výzkumného týmu pro současný design ve Victoria & Albert Museum Guy Julier.

Aktualizovaný program projektu spolu s informacemi o jednotlivých zahraničních hostech najdete na webových strákách projektu.

Přednáškový cyklus Budoucnost evropského designu, který CZECHDESIGN realizuje v letech 2015 - 2016, je podpořen Fondem EHP grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.


Zdroj: CZECHDESIGN