/ aktuality
Detail aktuality ZPĚT

Česká republika na knižním veletrhu v Boloni 2015

Stalo se

Boloňský veletrh dětské knihy je nejvýznamnější světovou událostí vztahující se k této specifické a mimořádně důležité části knižní produkce. Jedná se o odborné setkání nakladatelů, autorů, výtvarníků, knižních agentů, distributorů, tiskařů, knihkupců a knihovníků, tedy těch, kdo jsou různou formou a na různých úrovních s tímto fenoménem spojeni.

V jeho průběhu se dojednávají kontrakty, překlady, multimediální smlouvy, národní i mezinárodní prezentace a jsou zde pořádány semináře a odborné debaty o otázkách aktuálně spojených s vydáváním dětské knihy a její distribucí i o vytváření a stimulování čtenářství. Ne náhodou se proto jedním z hlavních témat letošního veletrhu v Boloni staly podoby a možnosti digitální knihy, mobilní aplikace podporující rozvoj čtenářství, interaktivní knihy a podobné otázky reprezentující aktuální zájmy a požadavky malých čtenářů. Přípravou české účasti na boloňském veletrhu byla Ministerstvem kultury České republiky pověřena jeho příspěvková organizace a jedna z nejvýznamnějších paměťových institucí v ČR Moravská zemská knihovna v Brně.

V průběhu veletrhu se na stánku české knižní kultury prezentovala aktuální produkce dětské knihy v kolekcích, které představily mimo jiné publikace oceněné v soutěži Zlatá stuha; tu každoročně uděluje česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež. Skutečnost, že je Česká republika tradičně vnímána jako velmoc v oblasti dětské ilustrace, byla potvrzena i v tomto roce velkým zájmem návštěvníků, zahraničních nakladatelů a agentů o českou kolekci, která byla na stánku nejenom vystavena, ale současně i doprovázena představiteli významných nakladatelských domů. Mimořádnému zájmu se například těšily knihy světoznámého ilustrátora Miroslava Šaška, které otevíraly kolekci knih současných výtvarníků vznikajících pod patronací nadace Miroslava Šaška. Jedna z vystavených knih, 12 hodiny s Oskarem Evy Macekové z edičního plánu nakladatelství Baobab, pak byla vybrána komisí IBBY do souboru deseti letošních knih projektu „Silent Books, from the World to Lampedusa“ a představena v rámci veletržního programu autorské kavárny.


Zdroj: www.mkcr.cz