/ aktuality
Detail aktuality ZPĚT

Cenu klasické hudby za celoživotní přínos získal dirigent Pešek

Stalo se

Cenu klasické hudby Classic Prague Awards za rok 2017 v kategorii za celoživotní přínos získal významný český dirigent Libor Pešek. Ocenění převezme na slavnostním večeru 20. ledna 2018 ve Smetanově síni pražského Obecního domu, kde zazní jména i dalších 11 vítězů. Novináře o tom informoval ředitel soutěže Classic Prague Awards Jiří Besser.

Porota oznámila, že cenu v kategorii talent roku mohou získat tenorista z nastupující pěvecké generace Petr Nekoranec, mladý dirigent Jiří Rožeň a houslistka Olga Šroubková. Vyhlášení vítězů deseti kategorií a Ceny České televize bude živě vysílat stanice ČT art.

"Classic Prague Awards nejsou pouze křišťálová trofej, ale také forma uznání a obdivu k lidem, kteří prezentují bohatou historii české klasické hudby po celém světě," uvedl Besser.

Kromě tří nominačních kategorií, kam vedle celoživotního přínosu a talentu roku patří cena za propagaci české hudby v zahraničí, budou uděleny ceny v soutěžních kategoriích. Porota ocení umělce za sólistický výkon, vokální výkon, orchestrální výkon, komorní výkon, soudobou kompozici, crossover projekt a nahrávku roku. Do těchto kategorií mohl kandidáta vedle poroty nominovat kdokoliv působící v oblasti kultury, kulturních institucí či médií.

Soutěžní i nesoutěžní kategorie zůstávají stejné jako v prvním ročníku. Shodné je i složení poroty, kterou tvoří sopranistka Gabriela Beňačková, houslový virtuóz Václav Hudeček, klarinetista a pedagog Jiří Hlaváč, klavírista a pedagog Ivan Klánský a skladatel Ondřej Soukup.

Na předávání křišťálových trofejí s grafikou jedné z Janáčkových partitur 20. ledna v Obecním domě vystoupí tenorista Pavel Černoch ve spojení se soubory Epoque Quartet a Belfiato Quintet, kontrabasistou Petrem Riesem a klavíristou Janem Kučerou. Vstupenky budou v obvyklých předprodejích od listopadu 2017.

V loňském prvním ročníku cen získala cenu za celoživotní přínos cembalistka Zuzana Růžičková, která zemřela letos 27. září. Hráčka na lesní roh Kateřina Javůrková uspěla v kategorii talent roku a laureátem ceny za propagaci české hudby v zahraničí se stal britský dirigent sir John Eliot Gardiner.

Classic Prague Awards vznikly z iniciativy společnosti Voice of Prague a bývalého ministra kultury Jiřího Bessera. Více informací je na www.classicpragueawards.eu.


Zdroj: ČTK