/ aktuality
Detail aktuality ZPĚT

Brno vyhlásilo veřejnou soutěž na podobu soch pro Loose a Středu

Příležitosti

Brno postaví sochy připomínající architekta Adolfa Loose a teologa Martina Středu. Předpokládané náklady jsou kolem pěti milionů korun, řekl ČTK primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). Město kvůli tomu vyhlásilo veřejnou výtvarnou soutěž, která skončí v březnu příštího roku. Samotné sochy by měly stát v roce 2019.

Vyhlášení soutěže schválila rada města. Socha připomínající Loose bude v parku na Janáčkově náměstí, protože v přilehlé Kounicově ulici v místech dnešního hotelu Continental stával architektův rodný dům. „I když jde o brněnského rodáka, jediným jeho zdejším kompaktně zachovaným dílem je interiér jídelny Bauerova zámečku na výstavišti. Proto jsem rád, že se objeví další prvek, který tuto velkou osobnost moderní české architektury připomene,“ uvedl Hollan.

Podle něj je ztvárnění zcela na kreativitě autora. „Může to být figurální socha, ale stejně tak lze vyjít z Loosovy architektonické tvorby a volně ji reflektovat,“ dodal náměstek.

Figurální socha pátera Martiny Středy, který byl významným představitelem jezuitů, by měla být u kostela Nanebevzetí Panny Marie na nároží Jezuitské a Beethovenovy ulice. „V tomto kostele páter Středa působil a je tam také pohřben,“ uvedl Hollan.

Středa byl v době obléhání Brna švédskými vojsky rektorem jezuitské koleje a blízkým spolupracovníkem velitele brněnské obrany Jeana-Louise Raduita de Souches. Podílel se na obraně města organizováním studentů, tovaryšů a měšťanů a působil jako duchovní a morální pilíř brněnských obránců.

Sochy obou osobností vzniknou jako součást projektu Sochy pro Brno. Vznikla tak už díla odkazující na Mozarta, Edisona nebo Skácela. V budoucnu by se soch mohli dočkat královna Eliška Rejčka, gymnasta a odbojář Jan Gajdoš nebo architekt Bohuslav Fuchs.

Soutěž na ztvárnění sochy věnované architektu Adolfu Loosovi

Statutární město Brno oznamuje zahájení veřejné výtvarné soutěže o návrh na ztvárnění sochy věnované architektu Adolfu Loosovi

Termín pro podání soutěžních návrhů do 28. 3. 2018 do 15 hod.

Soutěžní podmínky jsou ke stažení na adrese https://goo.gl/1ycyNi

V rámci projektu Sochy pro Brno bude město Brno za dva roky obohaceno o další umělecká díla. Jedno z nich má připomenout architekta Adolfa Loose, osobnost, která významně ovlivnila evropskou architekturu. Socha bude umístěna na Janáčkově náměstí v ploše zeleně u ulice Kounicovy, v blízkosti hotelu Continental a dvou významných sochařských děl; dílo by mělo zohledňovat kontext daného prostoru.

Soutěž na ztvárnění sochy věnované páteru Martinu Středovi

Statutární město Brno oznamuje zahájení veřejné výtvarné soutěže o návrh na ztvárnění sochy věnované páteru Martinu Středovi

Termín pro podání soutěžních návrhů: do 28. 3. 2018 do 15 hod.

Soutěžní podmínky jsou ke stažení na adrese https://goo.gl/1ycyNi

V rámci projektu Sochy pro Brno bude město Brno za dva roky obohaceno o další umělecká díla. Druhé sochařské dílo má připomenout pátera Martina Středu, člena jezuitského řádu, který je Brňanům znám jako vůdčí osobnost úspěšné obrany Brna před Švédy v roce 1645. Jeho ostatky jsou uloženy v kryptě jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Brně, a právě před tímto kostelem má být soutěžní dílo umístěno.


Zdroj: http://artalk.cz