/ aktuality
Detail aktuality ZPĚT

Aleš Pelikán: Obě ústecká divadla se od července sloučí

Stalo se

Město Ústí nad Labem plánuje sloučit obě divadla ve městě do jedné příspěvkové organizace. Se sloučením Severočeského divadla opery a baletu a Činoherního studia kvůli neudržitelné finanční situaci už souhlasila rada města. Pokud to v dubnu schválí zastupitelé, obě scény se sloučí od 1. července. Na tiskové konferenci to řekl primátor města Jan Kubata.

Obě ústecká divadla se od července sloučí
Aleš Pelikán nlm

Ústí nad Labem, 18. ledna 2008(ČTK) − Město Ústí nad Labem plánuje sloučit obě divadla ve městě do jedné příspěvkové organizace. Se sloučením Severočeského divadla opery a baletu a Činoherního studia kvůli neudržitelné finanční situaci už souhlasila rada města. Pokud to v dubnu schválí zastupitelé, obě scény se sloučí od 1. července. Na tiskové konferenci to řekl primátor města Jan Kubata.

V nové příspěvkové organizaci vznikne třísouborové divadlo s operou, baletem a činohrou. Provoz bude zachován v obou budovách, které budou hospodařit jako střediska. "Reorganizace se týká především sloučení manažersko - ekonomických profesí jako je účtárna, marketing, správa budov a podobně," řekl Kubata. Se sloučením jsou srozuměni oba ředitelé divadel. Za jejich spolupráce se bude v příštích třech měsících jednat o technických parametrech sloučení. Město plánuje, že sloučením obou celků uspoří deset až 12 milionů korun.

Po sloučení také zeštíhlí všechny soubory. "Proces bolí a bude znamenat ztrátu některých pracovních míst, soubory ale zůstanou zachovány tak, aby mohly poskytovat kvalitní kulturu divákům," uvedl primátor. Na funkci nového ředitele bude vypsáno výběrové řízení. Město chce zachovat zavedenou značku Činoherního studia, kterému bude garantován rozsah finančních prostředků na uměleckou činnost ve výši 1,9 milionu korun ročně po dobu tří let. O novém názvu sloučených divadel se bude ještě jednat.

Loni dotovalo město Severočeské divadlo opery a baletu částkou 55,5 milionu korun. Letos zatím divadlo dostalo 26 milionů až do konce června, po sloučení se bude o další dotaci jednat. Do Činoherního studia poputuje letos z města na celý rok 11,5 milionu korun, stejně jako loni. Obě scény dostaly loni od kraje a od ministerstva kultury dotaci dohromady 10,2 milionu korun.

Velká plánovaná rekonstrukce Severočeského divadla zatím nebude, protože se nepodařilo najít vhodné dotace z evropských fondů. V době divadelních prázdnin se uskuteční jen oprava jevištních tahů a rozvodů v divadla za zhruba šest až osm milionů korun.

Severočeské divadlo opery a baletu postavené v pseudobarokním slohu bylo slavnostně otevřeno v září 1909. Poslední velká rekonstrukce divadla se uskutečnila na počátku 90. let, divadlo bylo znovuotevřeno 8. října 1993. V současnosti v divadle pracuje 210 zaměstnanců.

Činoherní studio v Ústí nad Labem vzniklo v roce 1972 jako náhrada za komunistickým režimem zakázané Kladivadlo. Stalo se centrem, kde se mohla realizovat řada umělců, které režim pronásledoval. Divadlem prošla mnoho známých herců jako Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Pavel Zedníček či Karel Roden. Působila zde i řada režisérských osobností jako třeba Ivan Rajmont. Ústecká scéna je nositelem ceny Divadlo roku 2000, kterou uděluje Nadace Alfréda Radoka. Ročně navštíví Činoherní studio na 11 000 diváků.

Vloženo: 28. 1. 2008, Zdroj: www.divadlo.cz